ABD’den İran’a yeni yaptırımlar

ABD Başkanı Donald Trump'ın, 2015'te P5+1 ülkeleriyle birlikte İran'la imzaladığı nükleer anlaşmadan ayrılması sonrasında Washington'dan yeni bir hamle geldi. ABD Hazine Bakanlığı, İran'a yeni yaptırımlar getirmeye karar verdi.

ABD’den İran’a yeni yaptırımlar

Bakanlığın internet sitesinde yer alan bilgilerde, yaptırımların 5 İranlı’ya yönelik olduğu belirtildi. Reuters haber ajansı bu 5 İranlı’nın İran’ın Devrim Muhafızları’yla bağlantılı olduğunu aktardı.

Yapılan açıklamada yaptırım kararı alınan kişilerin isimleri şu şekilde sıralandı: Mehdi Azarpisheh, Mohammad Jafari, Mahmud Kazemabad, Javad Shir Amin ve Sayyed Mohammad Tehrani. Bu kişilerin yanı sıra ABD İran’la ilgili 12 maddelik bir yaptırım listesi de açıkladı.

TRUMP YÖNETİMİNİN 12 MADDELİK LİSTESİ

1- İran, nükleer programının önceki askeri boyutlarınının tam bir dökümünü Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na bildirmeli ve bu tür bir çalışmayı daimi olarak sonlandıracağını kanıtlamalı.

2- İran, uranyum zenginleştirmeye son vermeli ve plutonyumu yeniden işlemeye çalışmaktan vazgeçmeli. Bu, ağır su reaktörünün kapatılmasını da kapsıyor.

3- İran, ülkedeki bütün tesislere Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın koşulsuz girmesine izin vermeli.

4- İran, balistik füze çoğaltmaktan vazgeçmeli, nükleer kabiliyeti olan füzelerin geliştirilmesine ve piyasaya sürülmesine son vermeli.

5- İran'da sahte iddialarla tutuklu ya da kayıp olan bütün ABD vatandaşlarının yanı sıra, müttefik ve ortaklarımızın vatandaşları da serbest bırakılmalı.

6- İran, Hizbullah, Hamas ve Filistin İslami Cihadı başta olmak üzere Ortadoğu'daki terör örgütlerine desteğini kesmeli.

7- İran, Irak hükümetinin egemenliğine saygı göstermeli, bu ülkedeki Şii milislerin silahsızlandırılması ve yeniden entegrasyonuna izin vermeli.

8- İran, Yemen'deki Huti milislerine desteğini kesmeli ve barışçıl bir siyasi çözüm için çalışmaya başlamalı.

9- İran, Suriye'de kendi komutası altındaki bütün güçleri çekmeli.

10- İran, Afganistan ve bölgede Taliban'a ve diğer teröristlere desteğini kesmeli, El Kaide'ye sığınak olmaktan vazgeçmeli.

11- İran, Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü'nün terörist ve militan ortaklarına desteği kesmeli.

12- İran, çoğu ABD'nin müttefiki olan komşularına yönelik tehditkar davranışına son vermeli. Bu, İsrail'in yok edilmesine yönelik tehditler ile Suudi Arabistan ve müttefiklerine atılan füzeler buna dahil.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...