Sözcü Plus Giriş

Avrupa kavruluyor… Rekor beklentisi endişeleri artırıyor

Avrupa'nın kuzeyi son 35 yılın en yüksek sıcaklıklarını görürken güney kesimleri ciddi orman yangınları tehlikesiyle karşı karşıya. Meteorolojik veriler Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Yunanistan, Fransa, İspanya ve Portekiz gibi Akdeniz ülkelerinin büyük risk altında olduğunu gösteriyor.

Sozcu.com.tr
16:45 -
Avrupa kavruluyor… Rekor beklentisi endişeleri artırıyor

Avrupa ülkeleriyle birlikte Kanada, ABD ve Japonya gibi uzak doğu ülkeleri 1981 yılından bu yana en sıcak yıllarından birini yaşıyor.

Sıcaklığın önümüzdeki günlerde özellikle İspanya ve Portekiz gibi Akdeniz ülkelerinde 40 dereceyi aşarak tüm bölgeyi etkisi altına alması bekleniyor.

Venedik'te bu hafta ölçülen en yüksek hava sıcaklığı 38.7 derece.

Venedik’te bu hafta ölçülen en yüksek hava sıcaklığı 38.7 derece.

Sıcaklıklarla birlikte gelen kuru hava dalgasının yol açtığı orman yangınlarında sadece 2018 yılında Avrupa’da en az 55 bin hektar ormanlık alan yok oldu.

Lizbon'da halk havuzlarda serinlemeye çalışıyor.

Lizbon’da halk havuzlarda serinlemeye çalışıyor.

Yunanistan’da geçen hafta Atina yakınlarında meydana gelen ülkenin en büyük orman yangını felaketinde en az 91 kişi hayatını kaybetti. Uydu verilerine göre orman yangınları önümüzdeki günlerde rekor seviyelere çıkması beklenen sıcaklıklarla birlikte aynı bölgede yer alan Türkiye için de büyük risk oluşturuyor.

Roma'da sıcaktan bunalanlar su doldurmak için havuzların önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

Roma’da sıcaktan bunalanlar su doldurmak için havuzların önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

Türkiye’de Orman Bakanlığı’nın verilerine göre geçen yıl 2 bin 400 orman yangını meydana geldi ve bu yangınlarda 12 bin hektarlık alan yok oldu.
Copernicus’un uydu görüntülerine göre Türkiye’nin özellikle orta ve güneydoğu bölgelerinde yangın riskinin daha büyük olduğu dikkat çekiyor.

Roma'da hayvanat bahçesindeki hayvanlar da sıcaktan etkilendi.

Roma’da hayvanat bahçesindeki hayvanlar da sıcaktan etkilendi.

Rapora göre orman yangınlarının nadiren görüldüğü Almanya gibi Avrupa ülkeleri de en az Türkiye kadar riskli ülkeler grubunda.

Son güncelleme: 16:53 02.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more