Sözcü Plus Giriş

Facebook seksi bulmuştu… Özür geldi

29 bin 500 yıldır çıplak olan Venüs heykelinin Facebook'ta sansürlenmesi sonrasında yaşanan tartışma son buldu. Facebook konuyla ilgili bir özür yayınladı ve paylaşımın sahibine reklamı onayladıklarını açıkladı.

08:13 -
Facebook seksi bulmuştu… Özür geldi

Doğurganlığın sembolü olduğuna inanılan Willendorf Venüsü geçtiğimiz hafta içinde büyük bir tartışma yaratmıştı. Yaklaşık 30.000 yıllık Willendorf Venüsü heykeli, Facebook’ta uygunsuz bulunarak sansürlenmiş ve başta tarihçiler ve sanatçılar olmak üzere birçok kesimden tepki çekmişti.

Konuyla ilgili Facebook tarafından ilk açıklama geldi. Facebook sözcüsü, “Reklam politikalarımız çıplaklığa veya ima edilen çıplaklığa izin vermiyor ancak heykeller için bir istisnamız bulunuyor. Bu sebepten bu görsel ile kullanılan reklamın onaylanması gerekirdi” dedi. Yaptıkları hatadan ötürü özür dileyen Facebook sözcüsü, paylaşımın sahibine reklamı onayladıklarını ilettiklerini aktardı.
Facebook’un özür dilemesine sebep olan paylaşım İtalyan sanat aktivisti Laura Ghianda tarafından geçtiğimiz Aralık ayında yapıldı. Kısa sürede çok sayıda kişiye ulaşan paylaşım, daha sonra Facebook tarafından sansürlendi. Sansür sonrası açıklama yapan Ghianda, “bu heykel ‘tehlikeli bir şekilde pornografik' değildir. Kültür ve modern entelektüalizme karşı sürdürülen savaş hoşgörülmeyecektir” dedi.

İLGİLİ HABERFacebook 'fazla seksi' buldu!Facebook 'fazla seksi' buldu!

11 santimetre boyunda olan Willendorf Venüsü heykeli, tarih öncesi çağlardan Yontma Taş Çağı’na ait ve bu dönemin en önemli eserleri arasında gösteriliyor. Adını, 20'nci yüzyılın başında demiryolu inşaatı sırasında bulunduğu Avusturya'nın Willendorf kentinden alan heykel, Viyana Ulusal Tarih Müzesi’nde sergileniyor. Heykelin görselinin Facebook tarafından sansürlenmesi sonrasında bir açıklama da Viyana Ulusal Tarih Müzesi’nden geldi. Açıklamada, “Bırakın da Venüs çıplak olsun! Heykel vücudunu 29 bin 500 yıldır kıyafetleri olmadan tarih öncesi doğurganlık sembolü olarak gösteriyor. Şu anda Facebook bunu sansürlüyor ve toplumun keyfini kaçırıyor” denildi.

Heykel hakkında bilgi veren Viyana Ulusal Tarih Müzesi Direktörü Christian Köberl, Willendorf Venüsü heykelinin “tarih öncesi çağlarda dünya çapında en popüler ve bilinen bir kadın temsili” olduğunu belirtti.

Son güncelleme: 08:16 02.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more