Sözcü Plus Giriş

Fransa’daki gösteriler nedeniyle 43 bin kişi işsiz kaldı

Sarı yeleklilerin Fransa'da başlattığı gösterilerin bilançosu ağır oldu. Eylemler sonrası ülkede 43 bin kişi işsiz kaldı. Gösterilerde, şu ana kadar 10 kişi hayatını kaybederken 4 bin 500'den fazla kişi de gözaltına alındı.

20:08 -
Fransa’daki gösteriler nedeniyle 43 bin kişi işsiz kaldı

Ekonomi Bakanlığının verilerine göre, sarı yeleklilerin eylemlerinin başlamasından bu yana şirketlerin uğradığı zararlar nedeniyle 43 bin kişi işsiz kaldı. İşsiz kalan bu kişilerin devlete maliyetinin en az 28 milyon euro olduğu belirtildi. Ekonomi İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Agnes Pannier-Runacher, yaptığı açıklamada, gösterilerinin ticarette yüzde 25 ciro kaybına neden olduğunu vurguladı.

İLGİLİ HABERBrüksel'de sarı yeleklilerin adı yetti!Brüksel'de sarı yeleklilerin adı yetti!

Ulusal Alışveriş Merkezleri Konseyinden (CNCC) yaklaşık 10 gün önce yapılan yazılı açıklamada, eylemlerin başlamasından bu yana alışveriş merkezlerindeki ziyaretçi sayısında önemli düşüş yaşandığı belirtilmişti. Açıklamada, 800 alışveriş merkezinin olduğu ülkede gösteriler nedeniyle 280 merkezin uğradığı zararın 2 milyar euro olduğu kaydedilmişti.

İLGİLİ HABERFransa'da sarı yeleklilerden 200 yolda kapatma eylemi!Fransa'da sarı yeleklilerden 200 yolda kapatma eylemi!

PROTESTOLARIN NEDENİ

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine yönelik öfkeye ve isyana dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline dönüştü. Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron ve yönetiminden ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

4 BİN 500’DEN FAZLA GÖZALTI

Sarı yelekliler, bunun yanı sıra hayatlarını yakından ilgilendirecek konuların ve bununla ilgili çıkacak yasaların referandum yoluyla halka sorulmasını istiyor. Gösterilerde, şu ana kadar 10 kişi hayatını kaybederken 4 bin 500’den fazla kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi yaralandı. AA

Son güncelleme: android-time 20:16 26.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more