Sözcü Plus Giriş

Polonya’dan kritik hamle… Sınıra 1200 km’lik duvar

Polonya, ülkenin doğu sınırlarına 1200 kilometre uzunluğunda duvar örmeye hazırlanıyor. Duvar ilk etapta Ukrayna sınırına çekilecek. Nedeni ise...

16:43 -
Polonya’dan kritik hamle… Sınıra 1200 km’lik duvar

Avrupa’da son zamanlarda sınırları kaçak olarak geçmeye çalışan mültecilere karşı önlem olarak gündeme gelen duvarlardan farklı olarak, Polonya’da amaç mültecileri değil, yaban domuzlarını ülkeden uzak tutmak.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre 56 milyon euro’ya mal olacak olan duvarın amacı Ukrayna istikametinden ülkeye giren yaban domuzlarını engellemek. 2 metre yüksekliğindeki duvar, planlara göre toprak altında da iki metre derine inecek. Böylece yaban domuzlarının toprağı kazarak Polonya’ya girmesi de engellenecek.

‘Hastalık yayıyorlar’

Son zamanlarda Doğu Avrupa’da özellikle yaban domuzları nedeniyle yaygınlaşan Afrika Domuz Ateşi hastalığı ev hayvanlarını da tehdit etmeye başladı.

Bölgede et tüketiminde koyun ve danadan daha çok tercih edilen domuz üretimini tehdit eden hastalığın önlenmesi aslında sadece Polonya için değil, bölgenin diğer ülkeleri için de acil bir ihtiyaç.

Macaristan da geçen yıl yaban domuzlarının serbest geçişlerini engellemek için benzer bir projeyi gündeme getirmiş, ancak kaynak yetersizliği nedeniyle proje ertelenmişti.

Duvar bir çare mi?

Öte yandan uzmanlar yaban domuzlarının ülkeden ülkeye geçişlerini engellemek için sadece sınır duvarlarının yeterli olmayacağını vurguluyor. Çünkü en zeki yaban hayvan türlerinden biri olarak bilinen yaban domuzları, karşılarına çıkan bu tür engelleri, akarsulardan ve nehir yataklarından faydalanarak kolayca aşabiliyorlar.

Afrika Domuz Ateşi hastalığı insanlara bulaşmamakla birlikte, hayvanlar için ölümcül. Bu nedenle hastalığın bulaşması halinde çok büyük evcil hayvan sürülerini de itlaf etmekten başka bir çare kalmıyor.

Son güncelleme: 16:53 26.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more