Sözcü Plus Giriş

Sarı yelekliler yine sokaklarda! Çok sayıda gözaltı var

Fransa'da başta başkent Paris olmak üzere ülke genelinde yapılan gösterilere 33 bin 500 kişi katıldı. Paris'te "sarı yeleklilerin" düzenlediği gösteriye polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederken, gün içinde 168 kişi gözaltına alındı.

18:30 -

Akaryakıt zamlarına tepki olarak başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine öfkeye ve isyana dönüşen gösteriler, hükümetin iptal çağrılarına rağmen bugün ülke genelinde devam ediyor.

Göstericilere sert şekilde müdahele edildi. Reuters

Göstericilere sert şekilde müdahele edildi. Reuters

Macron’un vaatlerini yetersiz bulan eylemciler, gösterilerin beşinci haftasında bir kez daha Paris’te Champs-Elysees Caddesi ve Opera Meydanı’nda toplandı.

Binlerce gösterici Paris sokaklarına döküldü. Reuters

Binlerce gösterici Paris sokaklarına döküldü. Reuters

Geçen haftalara göre sayıları az olan göstericiler ile polis arasında gerginlik artmaya başladı. İlk müdahale sonrası Champs-Elysees Caddesi etrafındaki ara sokaklara da yayılan gösteride polis ve protestocular arasında çatışma yaşanıyor.

Gösterilere çok sayıda kişi katılmaya devam ediyor. AA

Gösterilere çok sayıda kişi katılmaya devam ediyor. AA

POLİS BİR GÖSTERİCİYİ GÖZÜNDEN YARALADI

Polise taş atan göstericilere güvenlik güçleri biber gazı ile karşılık veriyor. Bu sırada gözünden yaralanan bir gösterici ambulansla hastaneye kaldırıldı. Protestocular, atılan biber gazı kapsülünün göstericinin gözüne geldiğini iddia etti.

Göstericiler farklı kıyafetlerle sokaklardaydı. Reuters

Göstericiler farklı kıyafetlerle sokaklardaydı. Reuters

Fransız medyası 168 kişinin gözaltına alındığını belirtirken, polis gösterilere 33 bin kişinin katıldığını duyurdu.

Polis göstericilere müdahale etti. AA

Polis göstericilere müdahale etti. AA

89 BİN POLİS MEMURU SOKAKLARDA

Gösteri nedeniyle Champs-Elysees Caddesi ve çevresindeki mağaza ve restoranlar kepenkleri indirirken, çok sayıda metro hattı da kapatıldı. Ülke genelindeki cadde ve yollarda 199 blokaj eylemi yapıldı.

Alınan güvenlik önlemleri kapsamında ülke genelinde yaklaşık 89 bin polis görev yaparken, Paris’i 8 bin polis ile 14 zırhlı araç koruyor.

İLGİLİ HABERParis'te göğüs göğüse mücadele!Paris'te göğüs göğüse mücadele!

NE OLMUŞTU?

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen “sarı yelekliler”in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

Reuters

Reuters

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron ve yönetiminden ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Reuters

Reuters

Gösterilerde şu ana kadar 4 kişi hayatını kaybederken, 4 bin 99 kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi yaralandı.

İLGİLİ HABER'Zenginlerin başkanı değilim' dedi ama... Macron'u 'altın oda' yaktı'Zenginlerin başkanı değilim' dedi ama... Macron'u 'altın oda' yaktı

MACRON TV KARŞISINA GEÇMİŞTİ

Macron, “sarı yeleklilerin” protestoları konusunda pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, şirketlere ek maliyet yükü getirmeden asgari ücrete 2019 itibarıyla aylık 100 avro zam yapılacağını açıklamıştı.

Bir gösterici atılan gaz fişeği ile yaralandı. Reuters

Bir gösterici atılan gaz fişeği ile yaralandı. Reuters

Yapabilen işverenlerin çalışanlarına yıl sonunda prim ödemesini istediğini belirten Macron, 2 bin avronun altındaki emeklilik maaşlarından artık kesinti yapılmayacağını duyurmuştu.

“Sarı yelekliler” ve Fransızların yarısından fazlası Macron’un bu açıklamalarını yetersiz bulmuş ve yeniden gösteri çağrısı yapmıştı. DHA

Son güncelleme: 22:27 15.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more