Sözcü Plus Giriş

ABD Başkanı Trump’tan Cemal Kaşıkçı açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi hakkında konuştu. Trump, "Suudilere bazı sorularımız olacak. Bu konuda Kongre ile birlikte çalışacağız" dedi.

Güncellenme: 13:35, 31/10/2018
ABD Başkanı Trump’tan Cemal Kaşıkçı açıklaması

ABD’nin Arizona eyaletinde Kaşıkçı hakkında basın mensuplarına değerlendirmeler yapan ABD Başkanı Trump, Suudi Arabistan’ın “Kaşıkçı’nın ölümüyle” ilgili açıklamasının “güvenilir” olduğunu savundu.

İlginizi ÇekebilirSon dakika... Suudi Arabistan'dan Cemal Kaşıkçı açıklaması: Arbedede öldüSon dakika... Suudi Arabistan'dan Cemal Kaşıkçı açıklaması: Arbedede öldü

Riyad yönetiminin açıklamasının “ilk büyük adım” olduğunu söyleyen Trump, “Ancak kendi değerlendirmemiz henüz bitmedi. Şu an (bir sonuca varmak için) erken.” dedi.

İlginizi ÇekebilirKaşıkçı'nın nişanlısının ilk aradığı isim: En büyük korkusu ölüm değildiKaşıkçı'nın nişanlısının ilk aradığı isim: En büyük korkusu ölüm değildi

“SUUDİLERE BAZI SORULARIMIZ OLACAK”

Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı açıklaması için, “Suudilere bazı sorularımız olacak. Bu konuda Kongre ile birlikte çalışacağız.” ifadelerini kullanan Trump, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştükten sonra kararlarını açıklayacaklarını anlattı.

Trump ayrıca, Riyad yönetiminin Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili yaptığı tutuklamaların “çok önemli olduğunu” belirtti.

İlginizi Çekebilirİngiltere'den çarpıcı Kaşıkçı açıklamasıİngiltere'den çarpıcı Kaşıkçı açıklaması

“BİR TÜR YAPTIRIM”

ABD ile Suudi Arabistan arasındaki 110 milyar dolarlık silah anlaşmasının akıbeti sorulan Trump, söz konusu anlaşmayı korumak istediğini vurguladı. Trump, onun yerine Suudi Arabistan’a “bir tür yaptırım” uygulamayı tercih edeceğini kaydetti.

Suudi Arabistan’ın yürüttüğü soruşturmanın “güvenilir” olup olmadığı hakkındaki bir soruya ise Trump, “Bu sürece biz dahil olduk, Türkiye dahil oldu. Bu korkunç bir şey ve gözden kaçan bir olay olmayacak.” yanıtını verdi. AA

Yayınlanma Tarihi:03:42,