Sözcü Plus Giriş

Trump ilk “Ulusa Sesleniş” konuşmasını gerçekleştirdi

ABD Başkanı Donald Trump, ilk "Ulusa Sesleniş" konuşmasını gerçekleştirdi. Trump, Guantanamo Üssü'nün kapatılmamasını öngören yeni başkanlık kararnamesini de imzaladığını açıkladığı konuşmada çarpıcı ifadeler kullandı.

08:32 -
Trump ilk “Ulusa Sesleniş” konuşmasını gerçekleştirdi

ABD Başkanı Donald Trump, Guantanamo Üssü’nün açık tutulmasını öngören başkanlık kararnamesini imzaladığını açıkladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, göreve başlaması sonrası Amerikan Kongresi’nde ilk ulusa sesleniş konuşmasını yapan Trump, “Savunma Bakanı (James) Mattis’e, askeri gözaltı politikamızı gözden geçirme ve Guantanamo Körfezi’ndeki gözaltı tesislerimizi açık tutma talimatı verdiğim başkanlık kararnamesini imzaladım” dedi.

İLGİLİ HABERSon dakika haberi.. İdlib'de TSK konvoyuna saldırı: Şehit ve yaralılar varSon dakika haberi.. İdlib'de TSK konvoyuna saldırı: Şehit ve yaralılar var

Böylece seçim kampanyasında verdiği bir sözü daha yerine getirdiğini belirten Trump, “teröristlerin sıradan suçlular değil düşman savaşçılar olduklarını” vurguladı.

Trump, “Bu kişilere yurtdışında yakalandıklarında terörist muamelesi yapılmalı” dedi.

Başkan Trump’ın selefi Barack Obama Guantanamo Üssü’nü kapatmak istemiş ancak başarılı olamamıştı.

01

‘IŞİD konusunda daha yapılacak çok şey var’

Trump ise konuşmasında, “Geçen yıl, IŞİD’i dünya üzerinden yok etmek için müttefiklerimizle çalışacağımıza söz vermiştim. Bir yıl sonra, koalisyonun IŞİD’i yendiğini, Irak ve Suriye’de neredeyse ellerindeki tüm toprakları geri aldıklarını söylemekten gurur duyuyorum. Ama daha yapılacak çok şey var. IŞİD tamamen yenilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Bu kez ağlattı

Çoğu zaman yaptığı ‘garip’ söylemlerle ve mimikleriyle gündemde olan ABD Başkanı Trump, bu kez Ulusa Sesleniş konuşmasında değindiği bazı konularla salonda bulunanların gözlerini doldurdu.

Trump’ı dinleyenler arasında, Mara Salvatrucha (MS-13) çetesi tarafından 2016 yılında vahşice öldürülen Kayla Cuevas (16) ve Nisa Mickens’in (15) aileleri de bulunuyordu. Trump’ın konuşmasında kızlarından bahsedilince gözyaşlarını tutamayan acılı aileler foto muhabirleri tarafından böyle görüntülendi.

cuevas

Öte yandan Kuzey Kore rejimi tarafından otelden afiş çaldığı gerekçesiyle hapse atılan ve Kuzey Kore’de hayatını kaybeden ABD’li öğrenci Otto Warmbier’in ailesi de Trump’ı dinleyenler arasındaydı. Aile, Trump’ın Kuzey Kore ile ilgili açıklamalarını dinlerken gözyaşlarına boğuldu.

otto

 

Konuşmadan diğer bazı satırbaşları şöyle:

– Dünya çapında çıkarlarımıza, ekonomimize, değerlerimize meydan okuyan haydut devletlerle, terör örgütleriyle, Çin ve Rusya gibi rakiplerle karşı karşıyayız…Bu nedenle Kongre’ye yüce ordumuza ihtiyaç duyduğu tüm finansmanı sağlama çağrısında bulunuyorum. Savunma stratejimiz kapsamında nükleer cephanemizi daha da modern hale getirmeli ve yeniden inşa etmeliyiz.

02

– İran halkı yozlaşmış diktatörlüğün suçlarına karşı isyan ettiğinde, sessiz kalmadım. Amerika cesur özgürlük mücadelesinde İran halkıyla beraberdir. Kongre’den, İran’la yapılan korkunç nükleer anlaşmadaki temel hatalarla ilgili sorunların üzerine gitmesini istiyorum.

– Yönetimim, Küba ve Venezuela’daki komünist ve sosyalist diktatörlüklere karşı sert yaptırımlar uyguladı. Ancak hiçbir rejim kendi vatandaşlarına, Kuzey Kore’deki zalim diktatörlükten daha fazla ve gaddarca baskı yapmadı.

‘Bu bizim ‘Yeni Amerika’ anımız’

ABD Başkanı, Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerine hitaben yaptığı ve “Birliğin Durumu” adı verilen konuşmasında Amerikalılara, aralarındaki farklılıkları bir yana bırakmaları ve aynı ailede birleşmeleri çağrısı da yaptı.

Donald Trump, Beyaz Saray’daki ilk yılında, Amerika’yı tüm halkı için yeniden büyük bir ülkeye dönüştürmeye yönelik misyonu kapsamında emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Son başkanlık seçimi sonrası ABD’de 2,4 milyon kişiye istihdam sağlandığını, ülkede ücretlerin sonunda artmaya başladığını, işsizliğin de son 45 yıln en düşük düzeyinde olduğunu belirten Trump, ” ‘Bu bizim ‘Yeni Amerika’ anımız. Şu an Amerikan rüyasını yaşamaya başlamak için en iyi zaman” diye konuştu.

First Lady Melania Trump da konuşmayı dinleyenler arasındaydı.

First Lady Melania Trump da konuşmayı dinleyenler arasındaydı.

Trump, ABD’nin tarihindeki en büyük vergi kesintilerini ve reformlarını hayata geçirdiğini, yapılan hesaplara göre bir ailenin yıllık ortalama gelirini 4 bin dolardan fazla arttırdığını söyledi.

“Ekonomik teslimiyet devri bitti” diyen Trump, ABD’nin artık diğer ülkeler ile adil ticaret ilişkileri istediğini, kötü ticaret anlaşmalarını düzeltip, yenilerini de müzakere etmek istediklerini kaydetti.

Trump ayrıca tüm Amerikalıların güvenliğini koruyacağını vurgulayarak Kongre’den göçmenlik reformlarına destek vermesini istedi.

Planının sınır güvenliğini artıracağını savunan Trump, ailelerince çocukluklarında yasadışı yollardan ABD’ye götürülen yaklaşık 2 milyon göçmene de Amerikan vatandaşlığı yolunu açtığını söyledi.

Gallup şirketinin geçen yıl yaptığı bir kamuoyu araştırmasına göre ABD’de, Başkan Trump’a destek verenlerin oranı yüzde 38’di.

Şirketin daha önceki hiçbir araştırmasında, görevdeki birinci yılında ülkesinde bir Amerikan başkanına destek bu kadar düşük olmamıştı.

Son güncelleme: 10:53 31.01.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more