Sözcü Plus Giriş

Türkiye’ye karşı bir karar da Senato’dan

ABD yönetiminin iki Türk bakana yönelik yaptırım kararı almasından sadece saatler sonra, bir Türkiye karşıtı karar da ABD Senatosu’ndan geldi.

Zeynep GÜRCANLI
23:45 -
Türkiye’ye karşı bir karar da Senato’dan

ABD Senatosu, daha önce komisyondan geçen, Rusya'dan S-400 alan Türkiye'ye karşı, F-35 savaş uçaklarında yaptırım uygulanmasına ilişkin kararı Genel Kurul'da da 87'ye karşı 10 oyla onayladı.

İLGİLİ HABERSon dakika: ABD'den Türkiye'ye flaş yaptırımlar!Son dakika: ABD'den Türkiye'ye flaş yaptırımlar!

Türkiye'ye F-15 yaptırım kararı, ABD'nin “savunma politikası kararı” içine monte edilmişti.

İLGİLİ HABERSon dakika... Ankara'dan ABD'nin yaptırımlarına yanıt geldi!Son dakika... Ankara'dan ABD'nin yaptırımlarına yanıt geldi!

Senato'nun da kabul etmesinin ardından, Türkiye'ye F-35 yaptırımlarını da öngören kararın yürürlüğe girmesi için tek onay mercisi ABD Başkanı Donald Trump kaldı. Trump'ın imzalaması halinde, Türkiye'ye F-35 yaptırımı da resmileşecek.

İLGİLİ HABERSon dakika... Adalet Bakanın'dan ilk açıklamaSon dakika... Adalet Bakanın'dan ilk açıklama

Yaptırım kararı, ABD'nin 765 milyar dolarlık savunma politikası bütçesine dahil edilmesi nedeniyle, Trump'ın bunu veto etmesi zor görünüyor. Ancak ABD yasa yapma sisteminde, bu tip kararlar kongre onayından sonra, başkan imzası aşamasındayken de de değişebiliyor.

İLGİLİ HABERMuhalefet: Kabul edilemezMuhalefet: Kabul edilemez

Ancak ABD yönetiminin de tutuklu Amerikalı Rahip Andrew Brunson nedeniyle, iki Türk bakan, Süleyman Soylu ve Abdülhamit Gül'e yaptırım kararıyla birlikte, Trump'ın önüne gelen F-35 kararında yumuşamaya gitmesinin pek olası görünmediği ifade ediliyor.

Son güncelleme: 00:02 02.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more