Sözcü Plus Giriş

Wikileaks’in kurucusuna İngiltere’den iyi haber! O odadan çıkabilecek

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, "İngiltere, (Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde yaşayan Wikileaks'in kurucusu) Julian Assange'a büyükelçilikten ayrılabileceği konusunda garanti verdi" dedi.

20:44 -
Wikileaks’in kurucusuna İngiltere’den iyi haber! O odadan çıkabilecek

Moreno, bir radyo programında yaptığı açıklamada, İngiltere’nin “Assange’ın büyükelçilikten ayrılsa da başka bir ülkeye iade edilmeyeceği konusunda” garanti verdiğini söyledi. Moreno, Assange’ın hukuk ekibinin konu üzerinde çalıştığını ifade etti.

6 SENEDİR BİR ODADA YAŞIYOR

ABD Dışişleri Bakanlığının çok sayıda yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange, 2012’den bu yana Londra’nın Knightsbridge semtindeki Ekvador Büyükelçiliğinin bir odasında yaşıyor. İngiliz mahkemesi, Assange’ın 2010’da 2 kadına tecavüzle suçlandığı İsveç’e iadesine karar vermişti.

İLGİLİ HABERAssange'dan çarpıcı iddia: Özgürlüğün sonu geldiAssange'dan çarpıcı iddia: Özgürlüğün sonu geldi

Assange, hakkındaki iade kararının ardından Haziran 2012’de İsveç’e iadesi halinde ABD’ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

İsveç mahkemesi geçen yıl Assange hakkındaki davaları düşürmüştü. Ekvador, Assange’ın siyasi iltica başvurusunu kabul etmiş ve kendisine vatandaşlık vermişti. AA

İLGİLİ HABEREkvador'dan Assange'a bir dizi talimat!Ekvador'dan Assange'a bir dizi talimat!
Son güncelleme: 21:30 06.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more