Reklamsız Sözcü

YPG’den Menbiç açıklaması

Türkiye ve ABD'nin birlikte yönetmeyi planladığı Menbiç'te, YPG'nin çekilirken silahlarını kentte bırakacağı belirtildi.

android-time 14:50
YPG’den Menbiç açıklaması
Türkiye ve ABD'nin birlikte yönetmeyi planladığı Menbiç'te, YPG'nin çekilirken silahlarını kentte bırakacağı belirtildi.

Türkiye ve ABD’nin birlikte yönetmeyi planladığı Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç kentinde YPG’nin danışmanlarını çekmesi için son hazırlıklar yapılırken, YPG’nin çekilme sürecinde ABD tarafından verilen silahları yanlarında götürmeyip DSG’ye bağlı Menbiç Askeri Meclisine teslim edeceği belirtiliyor.

Sputnik’e konuşan DSG’ye bağlı Menbiç Askeri Meclisi Komutanı Xelil Bozi, YPG’nin çekilirken silahlarını Menbiç Askeri Meclisine teslim edeceğini söyledi. ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ise Menbiç’te Menbiç Askeri Meclisi ve DSG yetkilileri ile görüşme yaptı.

DSG kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Menbiç’teki gelişmelerle ilgili dün acilen ABD’ye ait askeri bir helikopterle kente giden ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, bölgedeki ABD askeri üssünde Menbiç Askeri Meclisi ve DSG yetkilileri ile 3 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi.

‘YPG’NİN MENBİÇ’TE ÇOK AZ SAYIDA DANIŞMANI BULUNUYOR’

Xelil Bozi, sputnik’e yaptığı açıklamada, YPG’ye bağlı danışmanların birkaç güne kadar kentten ayrılacağını belirterek, “YPG, Menbiç’in özgürleştirilmesi zamanında bizlere çok destek verdi ve Menbiç özgürleştirildikten sonra yalnızca eğitim amaçlı danışmanlarını bırakarak 2016 yılında güçlerini çekti. YPG’nin şu anda Menbiç’te çok az sayıda danışmanı bulunuyor. Onlar da güçlerini çekecek. YPG, güçlerini çektiği zaman silahlarını Menbiç Askeri Meclisine teslim edecek. Menbiç’te şu anda yalnızca Menbiç Askeri Meclisi savaşçıları bulunuyor, DSG’nin ve YPG’nin savaşçıları bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

Menbiç, 2016’da Demokratik Suriye Güçleri tarafından IŞİD’in elinden alınmıştı. Güneyde Halep’e 85 kilometre, kuzeyde Cerablus’a 40 kilometre, doğuda Kobani’ye 65, batıda ise El Bab’a 45 kilometre uzaklıkta bulunan Menbiç kenti, konumu itibariyle stratejik bir öneme sahip.

İLGİLİ HABERTerör örgütünden küstah Menbiç açıklamasıTerör örgütünden küstah Menbiç açıklaması

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more