Sözcü Plus Giriş

Lise nakil klavuzu: Lise nakil başvurusu nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı, lise nakil klavuzunu ve boş kontenjanları açıkladı. Herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrencilerin önemli bir kısmının sadece Anadolu Lisesi tercih etmesi nedeniyle yerleşemediği açıklandı. Öğrencilerin istedikleri türde okula girebilmeleri için 68 bin Anadolu Lisesi kontenjanı oluşturuldu. Öğrenciler ve veliler lise nakil işlemi nasıl yapılır merak ediyor. İşte lise nakil işlemleri hakkında ayrıntılar...

23:12 -
Lise nakil klavuzu: Lise nakil başvurusu nasıl yapılır?

Liseler için ilk nakil tercihleri 06-10 Ağustos tarih aralığında yapılacak. Bu tarihlerde herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyenler ise 13 Ağustos tarihinde ikinci nakil için yeniden başvuruda bulunabilecek. Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecek. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

LİSE NAKİL İŞLEMİ İÇİN TIKLAYIN

LİSE NAKİL KLAVUZU İÇİN TIKLAYIN

LİSELERDEKİ BOŞ KONTENJANLAR İÇİN TIKLAYIN

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, bir liseye yerleşemeyen öğrencilerin büyük kısmının sadece Anadolu lisesi tercihi yaptığını belirterek, “30 Temmuz'da liselere yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra tüm öğrencilerimizin bir ortaöğretim kurumuna yerleştirileceğini ve hiçbir öğrencimizin istemediği bir okul türünde öğrenim görmemesini sağlamak için çalışmalar yapacağımızı söylemiştik. Bu talepleri karşılamak üzere 16 Anadolu lisesi açtık, 38 mesleki ve teknik eğitim Anadolu lisesini çok programlı Anadolu lisesine dönüştürdük. Bazı okullarımızın da kullanılmayan boş dersliklerini mevcut Anadolu liselerimize tahsis ederek, kapasite oluşturma yoluna gittik.” ifadelerini kullandı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more