Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçlarını açıkladı mı?

Sözleşmeli öğretmenlik için yaklaşık 60 bin kişi başvuru yapıldı ancak 20 bin öğretmen alınacak. Öğretmenlerin gözü kulağı Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapacağı açıklamada. Adaylar sonuçların kısa bir süre içinde açıklanacağını ummuştu ancak 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimi nedeniyle sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçlarının açıklanma tarihi değişti. Peki sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte konuya ilişkin son gelişmeler...

Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçlarını açıkladı mı?

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları hakkında yapılan en son açıklama eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a ait. Yılmaz konuya ilişkin ““20 bin öğretmenin mülakatını tamamladık. 5 bininin mülakatı da yakında başlayacaktır. En kısa zamanda mülakatı tamamlanan 20 bin öğretmenin mülakat sonuçlarını açıklayacağız. 1 Eylül gibi 25 bin öğretmenimiz eğitim ailemizle buluşacak ve toplam öğretmen sayımız bizim dönemimizde atanan 610 bin öğretmenin üzerine çıkacaktır” demişti. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ise konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

MÜLAKAT SONUÇLARINA GÖRE BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 (yirmi) okulu elektronik ortamda tercih edebilecek.

Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecek. Tercihler herhangi bir il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne onaylatılacak. Adaylar il veya ilçe millî eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça tercih değişikliği yapabilecek. Adayların tercih dışı seçenek olarak; “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum”, “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum” seçeneklerinden birini mutlaka işaretlemesi gerekecek.

Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Adayların puanlarının eşitliği hâlinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınacak, eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenecek.

Loading...