ABD’nin Halk Bank’a para cezası verdiğine ilişkin yorumlar hakkında soruşturma başlatıldı

ABD’de 16 Mayıs’ta karara bağlanan Halk Bank eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla davasında, Halk Bank’a önemli miktarda para cezası verildiğine ilişkin bazı sosyal medya hesaplarından yapılan haber ve yorumlara yönelik soruşturma başlatıldı.

ABD’nin Halk Bank’a para cezası verdiğine ilişkin yorumlar hakkında soruşturma başlatıldı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, “Halk Bankası A.Ş. vekilleri tarafından Cumhuriyet Başsavcılığımıza müracaatla Halk Banksı A.Ş.'nin 16 Mayıs 2018 tarihinde ABD'de karara bağlanan davada taraf olmadığı gibi mahkeme tarafından banka hakkında alınmış herhangi bir idari veya mali karar da bulunmadığı, ABD'nin uluslararası yaptırım kararlarını takip eden yetkili kurumları tarafından Halk Bankası A.Ş.'ye herhangi bir ceza bildiriminde bulunulmadığı” kaydedildi.

Açıklamada, “Halk Bankası A.Ş. hisselerinin Borsa İstanbul A.Ş.'de işlem gördüğü ve hisse yatırımcılarının önemli bölümünün de yabancı kurumsal yatırımcı olan halka açık şirket niteliğinde olduğu halde, bazı sosyal medya hesapları üzerinden gerçeğe aykırı bir şekilde ABD'li yetkili kurumlar tarafından Halk Bankası A.Ş.'ye önemli miktarda para cezası verildiği yönünde kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı, hisse değerlerini etkileyici, bankanın güven ve itibarını sarsıcı nitelikte haber ve yorumlar yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Halk Bank'ın güven ve itibarını sarsacak nitelikteki haber ve yorumların suç teşkil ettiğinin ve buna ilişkin soruşturma başlatıldığının anlatıldığı açıklamada, “Türkiye'nin önemli kurumlarından biri olan Halk Bankası A.Ş.'nin güven ve itibarını sarsacak nitelikteki bu haber ve yorumların 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun “İtibarın Korunması” başlıklı 74. maddesi hükmüne aykırı olduğu gibi aynı kanunun 158. maddesi hükmü ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun “Piyasa Dolandırıcılığı” başlıklı 107. maddesi hükmü uyarınca da suç teşkil ettiğinden bahisle ihbarda bulunulması üzerine, ihbara konu tüm eylemlerin tespiti ile failler hakkında yasal gereğinin yapılmasına yönelik olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...