Reklamsız Sözcü

Dolar ne kadar oldu?/Euro 5 TL oldu (09.04.2018)

Dolar/TL Cuma günü gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen değer kaybının yanı sıra Türkiye'ye özgü iç siyasi endişelerin de etkisiyle 4.0665 ile tarihi zirvesini test etmişti. Dolar/TL bu sabah saat 0904'te 4.0446/4.0475 seviyesinde bulunuyor. Euro/TL ise 5'i aştı

android-time 09:26
Dolar ne kadar oldu?/Euro 5 TL oldu (09.04.2018)
Dolar/TL Cuma günü gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen değer kaybının yanı sıra Türkiye'ye özgü iç siyasi endişelerin de etkisiyle 4.0665 ile tarihi zirvesini test etmişti. Dolar/TL bu sabah saat 0904'te 4.0446/4.0475 seviyesinde bulunuyor. Euro/TL ise 5'i aştı

Dolar/TL güne Cuma günü gördüğü tarihi zirvenin sınırlı altında başlarken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın proje bazlı teşviklere yönelik yapacağı açıklamalar izlenecek. Yurtdışında ise ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları ve Suriye’deki gelişmeler piyasalarda izlenirken, risk iştahının seyrinin gelişmekte olan ülke para birimlerinin hareketinde etkili olması bekleniyor.

9 NİS
13:16
9 NİS
13:16
Dolar ve euro ne kadar?
Dolar/TL 4.0714/4.0719'dan Euro/TL ise 4.9945/4.9954'ten işlem görüyor.

TUTANAKLAR AÇIKLANACAK

Erdoğan, bugün saat 1400’te proje bazlı teşvik sistemi tanıtımı ve 2017 yılında hazırlıkları tamamlanan yatırımlara teşvik belgesi dağıtım törenine katılacak. GCM Menkul Araştırma Uzmanı Enver Erkan, “Dolar/TL’de 4 üzeri seviyeler normalleşti. Kur bu seviyelerde kaldıkça yukarı hareketler, ana hareketler olacaktır. Hafta içi siyasi gündem hareketli, ABD’de TÜFE ve FOMC tutanakları açıklanacak. Yurtiçinde ise cari açık var” dedi ve şöyle devam etti:

“Dolar/TL’de aşağı gitmek eğilimi yok. ABD’de açıklanacak veriler önemli. Dolar/TL’de tarihi zirve olan 4.06’lar geçilirse, 4.10’lara hareketin önü açılabilir. Bu sabah sakin piyasalar, dolar tarafı stabil ama EM’lerdeki risk iştahı önemli. Risk iştahında rahatsızlık varsa iç dinamikleri zayıf olanlar yine negatif ayrışacaktır.” Bankacılar özellikle son iki haftalık süreçte iç siyasette faizlerin düşürülmesi için konuşulan paket, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu yetkililere yönelik eleştirileri, eleştirilerin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifa ettiği iddiası gibi unsurların TL üzerinde baskı yarattığını belirtiyordu.

4nisandolargraf-1

TRUMP ELEŞTİRİLERİNE DEVAM EDİYOR

Dışarıda küresel ticaret savaşı endişeleri, içeride ise makroekonomik, jeopolitik ve siyasi gelişmelerin baskıladığı TL küresel riskten kaçış eğilimlerinde benzer para birimlerinden daha çok satış baskısı altında kalabiliyor. Türkiye piyasalarına ilişkin makro endişeler yüksek büyümenin de tetiklediği yüksek enflasyon ve yüksek cari açığın bir araya gelmesinden kaynaklanıyor. Asya borsaları ABD endeks vadeli işlemlerindeki yükselişin ivme kazanmasıyla birlikte yükseliş kaydederken, ABD Başkanı Donald Trump, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in yarın yapacağı konuşma öncesinde Twitter üzerinden Çin’in ticaret politikaları hakkındaki eleştirilerini sürdürdü.

Analistler ABD’nin gümrük vergilerini artırmasının zorunlu görüş bildirim süreçleri nedeniyle Temmuz sonu veya Ağustos başını bulabileceğini ifade ederek, Çin ile ticaret politikası kaynaklı gerilimin bir süre daha devam edeceğini ifade ediyorlar. İki büyük ülkenin uluslararası ticaret politikası düellosunda Çin Cumhurbaşkanı Xi’nin yarın yapacağı konuşma izlenecek.

Suriye tarafında ise yardım kuruluşları hükümet güçlerinin kuşatması altındaki Douma kentine kimyasal silah saldırısı düzenlendiğini ve onlarca kişinin öldüğünü açıklarken, Trump Pazar günü “Büyük bedel ödenecek” demişti. Ticaret savaşları başta olmak üzere küresel riskten kaçış gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı yaratırken TL geçen hafta benzer para birimlerinden negatif ayrıştı.

TAHVİL FAİZLERİNE DİKKAT

Bir önceki haftayı yüzde 12.49 seviyesinden kapatan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü yüzde 13.32’ye kadar yükseldikten sonra spot piyasada ortalama yüzde 13.23, valörde son işlemde yüzde 13.07 seviyesindeydi. Böylece bir haftalık süreçte 10 yıllık gösterge tahvilin faizinde yaşanan yükseliş 83 baz puanı buldu. İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.52, valörde son işlemde yüzde 14.39 oldu.

REUTERS

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:2309.04.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more