Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL’da inişli çıkışlı hareketler… Dolar ne kadar oldu?

Dolar/TL, dün gelişmekte olan ülke para birimlerine girişler ve Türk bankacılık sektörüne ilişkin artan iyimserlikle sert geriledikten sonra bugün 6.15 civarında güne başladı. Bankacılar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için gittiği ABD'de gerçekleştireceği temasların yakından takip edildiğini, Hazine borçlanmalarının da izlendiğini belirttiler.

07:26 -
Dolar/TL’da inişli çıkışlı hareketler… Dolar ne kadar oldu?

Haftaya 6.30’lu seviyelerde başlayan dolar/TL, dün 6.15’e kadar geriledi.ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Türk yetkililerle bu hafta Türkiye’de ev hapsinde bulunan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın geleceğine dair görüşmeler yapılmasını beklediğini söylemesiyle birlikte TL’deki değer kazancı hızlandı.

25 EYL
07:23
25 EYL
07:23
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 6.1327/6.1360 seviyelerinde işlem görürken, euro 7.2414/7.2450 seviyesinde işlem görüyor.

 

Kur bu açıklamanın ardından illikit piyasada 6.0497’ye kadar gerilese de, bu düşüş kalıcı olmadı.TL’nin dün dolar karşısındaki değer kazancı yüzde 2’yi aşarken, gelişmekte olan para birimleri arasında Cuma günü en çok değer kaybeden para birimi olan TL dün ise en çok değer kazanan oldu. Bu gelişmede bankacılık sektörüne ilişkin beklentiler belirleyici oldu.

Bankacılık sektörüne yönelik dün başlatılan mali durum tespit çalışmasının verdiği iyimserlik ve sorunlara karşı olası atılacak adımların beklentisiyle banka hisseleri dün yüzde 5’in üzerinde primliydi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvili yeniden ihraç edecek, 2 yıl vadeli sukuk ile borçlanacak. Hazine’nin TL cinsi sukuk ihracında 1.7 milyar TL borçlanması bekleniyor. Sukuk ihracında 6 aylık dönemsel kira oranı yüzde 12.20 olacak.

Küresel piyasalarda ise dolar euro ve yen karşısında küçük kazanımlar kaydederken; yatırımcılar bu haftaki toplantısında faizleri artıracağı tahmin edilen Fed’in vereceği politika ipuçlarını bekliyorlar ve finansal piyasalar ABD-Çin ticaret gerilimi konusunda endişeli.

Euro, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin euro bölgesi enflasyonu ve ücret artışına ilişkin güven duyduğunu ifade etmesinin ardından dün üç buçuk ayın zirvesini gördükten sonra hafif geriledi.

Fed’in günün ilerleyen saatlerinde başlayacak iki günlük politika toplantısında faiz oranlarını 2015 sonlarından bu yana sekizinci kez artırması bekleniyor.

Piyasalar, 2019 yılına yönelik görünümün daha az net olmasına rağmen, yılsonundan önce başka bir faiz artırımı daha fiyatlıyorlar.

Tahvil-bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 18.68 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 18.69 oldu.

REUTERS

Son güncelleme: 10:14 25.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more