Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL bugün ne kadar oldu? 24 Mayıs dolar kurunda son durum…

Dolar haftalardır hızlı yükselişini sürdürüyordu. Dün gün içerisinde yüzde 5 yükselişle 4.9270 seviyesine kadar çıkan dolar/TL, Merkez Bankası PPK'nın olağanüstü toplantısı ve sonrasında gerçekleştirdiği geç likidite penceresinde 300 baz puan faiz artırdı. Fakat bu faiz artışı düşükten dolar alanların etkisiyle kurun ateşini tekrar yükseltti. Dolar 4.80'i aştı.

08:14 -
Dolar/TL bugün ne kadar oldu? 24 Mayıs dolar kurunda son durum…

Merkez Bankası’nın (TCMB) Ocak 2014’ten beri dün ilk kez gerçekleştirdiği olağanüstü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında geç likidite penceresi borç verme faiz oranı 300 baz puan artırmasıyla TL sert değer kazandı ancak bu sabah itibariyle yeniden dalgalanmaya başladı.

24 MAY
17:50
24 MAY
17:50
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 4.7895/4.7921'den, Euro/TL 5.6225/5.6253'ten işlem görüyor.
İLGİLİ HABERDolar neden yükseliyor?Dolar neden yükseliyor?

Analistler her ne kadar güveni tam olarak sağlama adına 7 Haziran’daki olağan toplantıda da bir miktar daha sıkılaştırma yapılması gerektiğine dikkat çekse de, dünkü açıklamadan “gerektiğinde ek parasal sıkılaştırma yapılacaktır” ifadesinin çıkarılması nedeniyle TCMB’nin 300 baz puanlık artışı yeterli görebileceğini ve daha fazla sıkılaştırma yapılmayabileceğini belirtiyor. Ancak bu noktada TL’deki seyrin TCMB’nin 7 haziran kararı açısından belirleyici olması bekleniyor.Dolar/TL dün 4.9290’a kadar yükselerek tarihi zirveyi görmüş, TL dolar karşısında yüzde 5’e yakın değer kaybederek 2008’deki finansal krizden bu yana en büyük günlük değer kaybını yaşamıştı.

“ÜLKENİN AKLISELİM EKONOMİSTLERİ DİNLEMEYE İHTİYACI VAR”

Özyeğin Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale de Merkez Bankası’nın faiz artırması hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. “Nihayet TCMB ya da siyasilerden “kuru açıklama” dışında bir adım geldi ve TCMB geç likidite penceresinden verdiği faizleri 300 baz puan arttırarak %16,5'a yükseltti.” diyen Prof. Özlale, “Tahvil faizlerinin %17'nin üzerinde seyrettiği bir ortamda bu faiz artışı olumlu olmakla beraber beklentileri tam olarak karşılamayacaktır. Bu da 7 Haziran'daki Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde TCMB üzerinde yeni bir baskı oluşturacaktır.” ifadelerini kullandı. Prof. Özlale şöyle konuştu:

Dün de belirtmiştim: TCMB eğer bu faiz artışını iki hafta önce yapabilseydi bugün döviz kurlarının ekonomi üzerindeki yıkıcı etkisini görmeyip ek bir faiz artışından da konuşmuyor olacaktık. TCMB'nin kredibilitesi de bu kadar aşınmayacaktı. Peki şimdi ne oldu? Hem faizler ve döviz kuru arttı, hem de itibar zedelendi.

Bir kez daha netleştirmekte fayda var: TCMB'nin faizleri arttırıp fiyat istikrarını sağlaması gerektiğini savunanlar, faiz kazancı elde edecekleri için değil ekonomiyi daha iyi bildikleri ve Türkiye ekonomisinin iyiliğini düşündükleri için bunu savunuyorlar. İşte tam da bu yüzden bu ülkenin komplo teorisyenlerini değil aklıselim ekonomistleri dinlemeye ihtiyacı var.

İLGİLİ HABERProfesör Seyfettin Gürsel: Dış komplonun olduğunu iddia etmek abesProfesör Seyfettin Gürsel: Dış komplonun olduğunu iddia etmek abes İLGİLİ HABERFaiz artırımı ne anlama geliyor?Faiz artırımı ne anlama geliyor? İLGİLİ HABERProfesör Ümit Özlale: Artık açıklamaların bir anlamı yokProfesör Ümit Özlale: Artık açıklamaların bir anlamı yok
Son güncelleme: 17:53 24.05.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more