Emekli maaşı nasıl hesaplanır? İşte emekli maaşı hesaplama ve sorgulama sistemi…

Emekli maaşları 2018'de ne kadar oldu sorusu birçok emekli tarafından merakla araştırılırken, emekli maaşı nasıl hesaplanır konusuna da emekliler yoğun ilgi gösteriyor. Emekli maaşlarını hesaplamak isteyenler için gerekli bağlantı ve emekli maaşıyla ilgili detaylar haberimizde...

Emekli maaşı nasıl hesaplanır? İşte emekli maaşı hesaplama ve sorgulama sistemi…

Emeklilerin geçimini sağlamasında büyük önem taşıyan emekli maaşlarıyla ilgili birçok gelişme bulunuyor. Emekli maaşlarını hesaplamak için SGK tarafından sunulan emekli maaşı hesaplama robotu emekli maaşlarını hesaplama konusunda büyük kolaylık sağlıyor. Haberimizin devamında emekli maaşlarıyla ilgili ayrıntılarını bulabilirsiniz.

EMEKLİ MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Emekli maaşı hesaplama işlemlerinin yapılabilmesi için bazı bilgileriniz gereklidir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hazırlanan uygulama ile emekli maaşı hesaplama oldukça kolaydır. Emekli maaşı hesaplamak için; TC Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfus İl ve Doğum Tarihi bilgileri gerekmektedir.

EMEKLİLİK MAAŞI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

EMEKLİ MAAŞI NEYE GÖRE HESAPLANIR?

Emekli maaşınız çalıştığınız süre, ödediğiniz prim miktarı gibi pek çok spesifik kritere göre hesaplanmakta. Uzun süre çalışan ve yüksek prim ödeyen sigortalıların görece daha fazla maaş aldığını gözlemlemekteyiz. Ocak ve Temmuz aylarında enflasyon farkına göre yılda iki kez zamlanan emekli maaşları hak sahibinin istediği herhangi bir banka şubesine yatırılabiliyor.

08emekli maaslari

EK ÖDEME ZAMMI GELECEK Mİ?

Halen en düşük emekli aylığı 935.60 lira seviyesinde bulunuyor. Bu maaşı alan emekliye her ay yüzde 5 oranında ek ödeme veriliyor. Bu da 46.78 lira oluyor.

EN DÜŞÜK MAAŞ 1.019 LİRA

Emeklinin eline net maaş ve ek ödeme olarak toplam 982.38 lira geçiyor. TÜED’in talebi kabul edilir ve ek ödeme oranı yüzde 9’a yükselirse, emeklinin gelirinde 37.42 lira artış olacak. Emeklinin aylık ek ödemesi 46.78 liradan 84.20 liraya çıkacak. Emeklinin eline net maaş ve ek ödeme olarak toplam 1.019 lira 80 kuruş geçmeye başlayacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde halen en yüksek maaş ise 4.481 lira. Bu maaş üzerinden yüzde 4, yani 179.25 lira ek ödeme ile emeklinin eline toplam 4.660 lira 50 kuruş geçiyor. Eğer ek ödeme yüzde 9’a çıkarsa, aynı maaşı alan emeklinin gelirinde 224.06 lira artış yaşanacak. Emeklinin ek ödeme tutarı ise 179.25 liradan 403.31 liraya çıkacak. Emeklinin eline net maaş ve ek ödeme olarak toplam 4.884 lira 56 kuruş para geçecek. Vergi iadesi sisteminin kaldırılmasının ardından emekliler için ek ödeme dönemi başlatılmıştı. Buna göre emeklilere her ay maaşın yüzde 4-5’i oranında ek ödeme veriliyor. Bu ödeme net maaşlarla birlikte hesaplara yatırılıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...