Piyasalarda bugün nasıl geçti?

Dalgalı bir seyir izlemeyi sürdüren dolar/TL gelişmekte olan para birimlerindeki küresel ticaret endişeleri kaynaklı satış baskısına paralel günü 4.80 üzerinde tamamladı.

Piyasalarda bugün nasıl geçti?

Bugün küresel ticaret savaşı endişelerinin etkisiyle piyasalar tarafından yakından takip edilen dolar endeksi yaklaşık yüzde 0.5 yükselirken, gelişmekte olan para birimleri genelinde de yüzde 2’ye yaklaşan değer kayıpları yaşandı. Bugün faizlerin sabit tutulduğu Güney Afrika’da rand yüzde 1.8 değer kaybı ile en çok değer kaybeden para birimi olurken TL yüzde 1’in altındaki kayıpla genel olarak gelişmekte olan ülkelere paralel bir seyir izledi.

Bugün yurtdışı piyasalar ve TCMB’nin beklenti anketini takip edilirken bankacılar yeni dönemde ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceğini, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu’nun yapısını da izliyor. Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta 24 Temmuz’daki faiz kararı öncesi ise piyasalar yarın başlayan G20 toplantısını da takip ediyor. G20 toplantılarının küresel gündeminde ticaret savaşlarına yönelik söylemler yer alırken Türkiye’den katılması beklenen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın da toplantılardaki olası söylemleri izlenecek.

ENFLASYON BEKLENTİLERİNDEKİ BOZULMA BELİRGİNLEŞİYOR

Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün yayımlanan Temmuz ayı beklenti anketinde, yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anketteki yüzde 12.28’den yüzde 13.88’e yükseldi. Büyük bölümü finansal sektör olmak üzere finansal ve reel sektör katılımcılarının ve profesyonellerin beklentilerini yansıtan ankette enflasyon beklentilerindeki bozulmanın belirginleştiği görülüyor.

Verilere göre yılbaşından beri bakıldığında yıl sonu TÜFE beklentisindeki artış 430 baz puana ulaşırken veriler enflasyonda kısa, orta ve uzun vadede beklentilerin bozulduğunu da teyit ediyor. Piyasalar TCMB’nin yüzde 15 üzerine çıkarak 14 yılın zirvesine yükselen enflasyon raporu sonrası nasıl bir politika tepkisi vereceğini izliyor olacaklar.

4.85’İ TEST ETTİ

Dün piyasaların yakından izlediği ABD’li rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmayacağı kararı öncesi 4.77 seviyesinin altını test eden dolar dolar/TL kararla birlikte 4.85’li seviyeleri test ettikten sonra günü 4.80 civarında tamamlamıştı. Kur bu sabah da güne 4.80’li seviyelerde başladıktan sonra gelişmekte olan ülke para birimlerindeki ticaret endişeleri kaynaklı değer kaybıyla 4.8415’e kadar yükseldi. Ancak dalgalı seyir izleyen dolar/TL saat 19:25’te 4.8245/4.8263’ten işlem gördü

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Bugün için TL özelinde söylenebilecek fazla birşey yok. Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki genel değer kaybı terndini yansıtıyoruz” dedi. Sepet bazında TL ise bu sabah işlem gördüğü 5.20’li seviyelere yakın saat 1717’de 5.2046/5.2072, euro/TL ise sabahki seviyelere paralel 5.5936/5.5989 seviyesinde.

Dolar/TL Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz açıklamalarının ardından geçen hafta 4.9767 ile tarihi zirveyi test etmişti. Tahvil bono piyasasında da tahvil faizleri uzun süredir baskı altında. Analistlere göre bu baskının ana nedenleri ise enflasyonun geldiği seviyeler ve yükselişin devam edeceği endişeleri, seçim öncesi artan harcama trendi ve yeni ekonomi yönetimi ile uygulanacak politikalara yönelik endişeler oldu.

Bankacılara göre gösterge iki yıllık tahvilin bileşik faizi geçen hafta yüzde 20.51 ile 10 yılın en yüksek seviyesine gelirken, 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 18.85 ile tarihi zirvesini gördü. İki yıllık gösterge tahvil yüzde 20.50 civarındaki seyrini sürdürürken, 10 yıllık gösterge tahvil ise yüzde 17.80 civarında seyrediyor.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...