Sözcü Plus Giriş

Süt izni kullanılması durumunda işveren işçinin ücretinden kesinti yapabilir mi?

Kadın işçiye bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde 1.5 saat emzirme izni verilir. Peki, süt izni kullanılması durumunda işveren işçinin ücretinden kesinti yapabilir mi? İşte cevabı...

08:18 -
Süt izni kullanılması durumunda işveren işçinin ücretinden kesinti yapabilir mi?

Devlet tarafından çalışan kadınlara doğum öncesi ve sonrası verilen izinler bulunmaktadır. Bu izinlerden biri de süt iznidir. Süt izninin nasıl kullanılacağı hakkında çalışanların merak ettiği konuların başında, süt izni kullanılması durumunda işveren işçinin ücretinden kesinti yapabilir mi? sorusu gelmektedir. Haberimizde bu sorunun detaylı cevabını bulabilirsiniz….

İŞVEREN SÜT İZNİ KULLANAN ÇALIŞANIN ÜCRETİNDEN KESİNTİ YAPABİLİR Mİ?

Kadın işçiye bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde 1.5 saat emzirme izni verilir. Emzirme izni kullanılması durumunda işveren işçinin ücretinden kesinti yapamaz. Emzirme izni ücretli olarak kullandırılması gereken bir izindir. İşveren süt izninin kullanılmasını reddedemez, anne de bu hakkından vazgeçemez.

shutterstock_129290474

KADIN MEMURLARIN SÜT İZNİ HAKKI

657 sayılı Kanunun 104'üncü maddesinin (D) fıkrasında, “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.” hükmü yer almaktadır. Aynı maddenin (F) fıkrasında ise doğum yapan memura süt izni verilmeksizin belli şartlarla yarım gün izin hakkı da tanınmaktadır.

İLGİLİ HABERMazeret izinleri işveren tarafından yıllık izin hakkından düşülebilir mi?Mazeret izinleri işveren tarafından yıllık izin hakkından düşülebilir mi?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more