2018 EDİRNE RAMAZAN İMSAKİYESİ: Sahura kaç saat kaldı? Edirne’de sahura geri sayım…

Edirne'de sahura geri sayım başladı...Müslümanlar için sonu bayramla kutlanan on bir ayın sultanı olarak kabul edilen ramazan ayı geldi. 2018 yılı Ramazan ayı Mayıs ayında başladı ve Haziran ayında son bulacak. 30 gün boyunca oruç tutacak olan Müslümanlar hem açlığı öğreniyor hem de fakir ve yardıma muhtaç olanlara yardım eli uzatıyor. Peki Edirne'de sahur ne zaman yapılacak? Saat kaçta sona erecek? İşte 2018 Ramazan imsakiyesi...

2018 EDİRNE RAMAZAN İMSAKİYESİ: Sahura kaç saat kaldı? Edirne’de sahura geri sayım…

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte sahur ve iftar vakitleri merak edilmeye başlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Edirne, Kırklareli ve Düzce sahur ve iftar vakitlerini duyurdu. Oruç ve namaz ibadetlerini yerine getiren Müslümanlar internet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor. İşte Edirne’de sahur vakti ve 2018 Ramazan imsakiyesi…

EDİRNE’DE SAHUR VAKTİ

edirne-imsakiye

EDİRNE’DE SAHURA KAÇ SAAT KALDI?

2018 KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Ramazan ayının 27. gecesi İslam âleminde Kadir Gecesi olarak bilinir ve kutlanır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı 2018 yılı dini günler takvimine göre İslam aleminin en kutsal gecesi olan Kadir Gecesi bu yıl, 10 Haziran Pazar günü idrak edilecek.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Üç gün sürecek Ramazan Bayramı’nın ilk günü 15 Haziran Cuma gününe denk gelecek.

SAHURDA NASIL BESLENMEK GEREK?

1- Sahur Şart! Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmek ve yeşilliklerden oluşan bir kahvaltı tercih edilmelidir.
Sahurda çok tuzlu yiyecekler tüketmemeliyiz. Tüketeceğimiz tuzlu yiyecekler susuzluk hissimizi arttırır.
2- Su tüketimine çok dikkat edilmelidir. Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesiyle birlikte vücudumuzda terleme daha fazla olmaktadır. Bu nedenle en az 2-2,5 lt su içilmesi gereklidir.
3- 2 ana ve 2-3 ara öğün tüketimine uygun şekilde beslenmeliyiz.
4- Ara öğünlerde; taze ve kuru meyveler, hoşaf ve kompostolar, hurma, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler, yoğurt, süt, kefir ya da sütlü tatlıları porsiyon kontrolünde tüketebiliriz.
5- Ara öğünlerimize tarçın eklemek, tokluk süremizi artıracaktır.
6- Yemeklerimizi hızlı yemekten kaçınmalı, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek tüketmeliyiz.
7- İftar zamanı vücudumuzun uzun süre aç kalması sonucunda, kan şekerimizin düşmesine bağlı olarak hafif şekerli hurma gibi kuru meyveler ile iftarımızı açmamız uygun olacaktır.
8- Besinleri pişirme yöntemlerine dikkat etmeliyiz. Kavurma, Kızartma ve tütsüleme gibi sağlıksız yöntemler yerine haşlama, buğulama, ızgara, fırın gibi yöntemlerle pişirmek mide yanması, reflü gibi sağlık problemlerinden koruyacaktır.
9- İftardan 1-2 saat sonra yürüyüşler yapmak, sindirime yardımcı olucaktır.
10- Sahur ve iftar yemeklerinden sonra yatma pozisyonuna hemen geçmemeye özen göstermeliyiz.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...