Sözcü Plus Giriş

AKP’li Yayman: Hatay’ı bu ayıptan kurtaracağız

Hatay'ın Türk topraklarına katılma kararının alındığı tarihi Meclis binasının künefeci olarak işletilmesine tepkiler sürerken, AKP Hatay Milletvekili ve Kültür Turizm eski Bakan yardımcısı Hüseyin Yayman, ‘’Hatay’ı bu ayıptan kurtaracağız, tarihi Meclis binası Kurtuluş Müzesi yapılacak’’ dedi.

Deniz AYHAN
17:12 -
AKP’li Yayman: Hatay’ı bu ayıptan kurtaracağız

Hüseyin Yayman SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, Hatay devlet meclisinin toplandığı tarihi binanın aslına uygun olarak hizmet vermesi için çalışmalar yapıldığını söyledi.

AKP'li Hüseyin Yayman "Hatay'ı bu ayıptan kurtaracağız" dedi.

AKP’li Hüseyin Yayman “Hatay’ı bu ayıptan kurtaracağız” dedi.

Fransız mimar Leon Benju tarafından 1927 yılında yapılan binanın, Hatay’ın anavatana katılmasıyla birlikte Hatay meclisi olarak hizmet verdiğini hatırlatan Yayman, şunları söyledi:
“Eylül 1938'de bu binada Hatay devleti meclisi toplantı yaptı. Kültür Turizm Bakan yardımcılığım dönemimde binanın aslına uygun olarak ‘Hatay Kurtuluş Müzesi’ olması için çalışmaları başlattım. Mülk sahibi Adalı ailesi ile de irtibat kuruldu. Bina şu an bir şirket tarafından kiralanmış ve künefeci olarak kullanılıyor. Daha önce sinema da olmuştu. Bina hakkında Hatay Valiliğinin kamulaştırma kararı da var. Hatay'ın en değerli binasının kamulaştırılıp, Kurtuluş Müzesi olarak kullanılması için çaba gösteriyoruz''
Binanın sahibi Adalı ailesi ise kendilerine ait olan mülkiyetin, kiraya verdikleri şirket tarafından restore edilerek Kültür ve Sanat Merkezi olarak değerlendirildiğini, vekillerin Hatay meclisinde yaptığı toplantıdaki koltukların da aynı şekilde muhafaza edildiğini belirttiler.

İLGİLİ HABERTarihi Meclis'i künefeci yaptılarTarihi Meclis'i künefeci yaptılar
Son güncelleme: 17:14 15.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more