Sözcü Plus Giriş

Anıtkabir’deki törende zamanlama hatası

Anıtkabir'deki resmi 10 Kasım törenine 'zamanlama hatası' damgasını vurdu.  Aslanlı yoldan Anıtkabir'e yürüyen devlet erkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mozoleye çelenk koymasının ardından saygı duruşuna geçti. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Ancak Anıtkabir'deki tören erken başladığı için Erdoğan Anıtkabir Şeref Defteri'ni imzalamak için hareket ettiği sırada saat 09.05'i gösteriyordu ve tüm Türkiye'de sirenler çalmaya başladı. Kısa bir duraksama yaşayan Erdoğan Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri'nin mimikleriyle yaptığı uyarısı üzerine mozole alanından ayrıldı.

Yavuz ALATAN
12:44 -

Anıtkabir’deki tören, saat 08.45’te devlet erkanının Aslanlı Yol’da yürüyüşüyle başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kortejde, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, yüksek yargı organlarının başkanları, kuvvet komutanları, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kırmızı beyaz karanfillerden oluşan ay yıldızlı çelengi, Atatürk’ün mozolesine bıraktı. Atatürk’ün 80 yıl önce vefat ettiği saat olan 09.05’te saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.  Saygı duruşu sırasında gönderdeki Türk bayrağı yarıya indirildi.

erdogan-orta2ZAMANLAMA HATASI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve resmi törene katılan devlet erkanı Ata’nın mozolesinin önüne 09:01’de geldi. Erdoğan, mozoleye çelengi bıraktığında henüz yerine dönmeden saygı duruşu “ti sesi” verilmeye başlandı. Cumhurbaşkanı hemen yerine dönüş saygı duruşuna katıldı. Ti sesi sustu, bu kez İstiklal Marşı okunmaya başlandı. Ancak, henüz saatler 09:05’i göstermiyordu. Zamanlamadaki hata devam etti. Erdoğan, Anıtkabir Şeref Defteri’ne yazdığı notu okumak için hazırlanan kürsüye geldiğinde saatler 09:05’i gösteriyordu. Bu kez tüm Türkiye’de olduğu gibi Anıtkabir ve Ankara’da da sirenler çalmaya başladı. Erdoğan biraz duraksadı, ancak zaten aksayan programı daha da bozmamak için şeref defterine yazdıklarını okudu.

ANITKABİR ÖZEL DEFTERİNİ İMZALADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve protokolde yer alan devlet erkanı, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deftere şunları yazdı: “Aziz Atatürk, İstiklal Harbimizin Başkomutanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu olan şahsınızı vefatınızın 80. yıl dönümünde bir kez daha rahmetle anıyoruz.

Zatıalinizin ve aziz şehitlerimizin emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni, dahili ve harici bedhahların saldırılarına rağmen, dünyanın en güçlü ve müreffeh devletlerinden biri yapma yolunda kararlılıkla yürüyoruz.
Cumhuriyetimizin 95. seneidevriyesinde açılışını yaptığımız İstanbul Havalimanı, milletimizin en son gurur abidesi olarak tarihe nakşolmuştur. Ruhun şad olsun.”

Son güncelleme: 14:17 10.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more