Sözcü Plus Giriş

Bacakları kesilen yavru köpek kurtarılamadı

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde ormanlık alanda bacakları kesilmiş halde bulunan ve İstanbul'da ameliyat edilen yavru köpek kurtarılamadı.

Güncellenme: 18:14, 15/06/2018
Bacakları kesilen yavru köpek kurtarılamadı

Yavru köpek, İstanbul Ataşehir’de bulunan havyan hastanesine getirilmişti. Hastane yetkilileri sosyal medyada yaptıkları paylaşımda, “Gerçekten çok üzgünüz. Elimizden gelen her şeyi yaptığımız belirtmek isteriz. Maalesef talihsiz yavrumuzun o minik vücudu operasyonu kaldıramadı. Kendisini kaybettik” dedi.

Veteriner doktor Berktuğ Çiftçi, ameliyat öncesinde şunları söylemişti:

“Hayvanın muayenelerini yaptıktan sonra ayaklarının bandajları alındı ve ağrı kesici antibiyotiklerle, serumlarla desteklendi. Daha sonra hayvan yemek yemeye başladı. Bu iyi bir gelişmedir hayvan için. Bugün için de açıkta kalan yaraların tekrar revize edilerek ameliyata alarak onu ilerde rahat yaşayabileceği protez takıp, gezebileceği şekilde ayarlamaya çalışacağız. 15 günlük kritik bir sürecimiz var. Hayvanın durumu şu an kritik. İlk önce bizim için önemli olan hayvanın hayatta kalabilmesi. Daha sonra uzuvlarıyla alakalı düşüncelerimizi hayvana uygulayacağız daha rahat bir hayat yaşayabilmesi için çabalayacağız. Hastanemize her gün insanlar tarafından darba uğrayan travmaya uğrayan hayvanlar gelmekte. Rutinde yaşadığımız bir olay maalesef ülkemizde şiddet hat safhada. Ama bu gördüklerimiz arasında en kötüsüydü. Biz de şok olduk ilk anda ama daha sonra elimizden geleni yaptık .Ameliyat için hayvanın röntgenleri çekildi. Hayvanın tam olarak probleminin ne olduğu tespit edildi. Nerelerde nasıl kesiklerin oluştuğu, kemiklerin ne kadar zarar gördüğü tespit edildi. Bizim yapacağımız ameliyat hayvanın ileride protez olabilecek şekilde uzuvlarını koruyacak şekilde bir operasyon gerçekleştirmek amacımız.”

İlginizi Çekebilir4 ayağı kesilen köpeği vatandaşlar kurtardı4 ayağı kesilen köpeği vatandaşlar kurtardı

“İNSAN TARAFINDAN YAPILDIĞINI GÖSTERİYOR”

“Tabii ki de hayvanın bu operasyonu kaldırabilmesi de önemli” diyen Bertuğ Çiftçi, “Şu an ameliyata girebilecek durumda. Hayvandaki yaralara bakıldığında kesici bir aletle düz kesiklerin oluştuğu belli. Burada bizim düşüncemiz kemikleri kırabilecek tarza balta gibi aletler olabileceği. Düzensiz kesikler yok. Bu da bize insan tarafından yapıldığını gösteriyor” dedi.

İlginizi ÇekebilirHayvanseverleri ayağa kaldıran görüntü... Üzerine asfalt döktülerHayvanseverleri ayağa kaldıran görüntü... Üzerine asfalt döktüler

Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği (SOHAYKO) Başkanı Yasin Yılmaz, vahşeti yapanların bir an önce yakalanmasını istedi. SOHAYKO’nun twitter hesabından yapılan açıklamada “Hiç olmadığımız kadar üzgün, hiç olmadığımız kadar şoktayız. Dostumuz ameliyata gireli 1 saat olmuştu ve maalesef ki minik vücudu ameliyatı kaldıramadı. Yaşama gözlerini yumdu gibi bir cümle kurmayacağız. Bu miniğin ölümünden suçlu olan, ona bunu yaşatan insandan başka biri değil. Sapanca’da bu işkenceyi yapanı bulmak için de elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz” denildi.

Yayınlanma Tarihi:18:12,