Sözcü Plus Giriş

İl il cuma namaz vakitleri: Cuma namazı kaçta okunuyor? İşte 2 Şubat İstanbul, İzmir, Ankara Cuma ezanı saati…

Müslümanların bayramı cuma günü geldi. Cuma namaz saatini bekleyen İslam alem cami ve mescitleri dolduracak. İbadetlerini gerçekleştirecek olanlar cuma ezanı saat kaçta okunuyor sorusunun yanıtını arıyor. Haberimizden Ankara, İzmir, İstanbul ve tüm illerin cuma namaz ve ezan saatlerini öğrenebilirsiniz. Müslümanlar cuma ibadetlerini yerine getirmek için büyük bir heyecan içinde camilere koşacaklar. İşte 2 Şubat il il namaz vakitleri... Hayırlı cumalar...

Güncellenme: 09:47, 02/02/2018
İl il cuma namaz vakitleri: Cuma namazı kaçta okunuyor? İşte 2 Şubat İstanbul, İzmir, Ankara Cuma ezanı saati…

Müslümanlar için önemi büyük olan bir cuma günü daha geldi. 2 Şubat Cuma günü namaz vakitlerini araştıran müslümanlar haberimizden il il ezan saatlerine ulaşabilir. Milyonlarca vatandaş bugün camileri doldurup, taşıracak. Peki Cuma ezanı saat kaçta okunuyor? İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve il il cuma namaz vakitleri…

BAZI İLLERDE CUMA VAKİTLERİ

İstanbul: 13:24
Ankara: 13:08
İzmir: 13:31
Bursa: 13:23
Edirne: 13:33
Eskişehir: 13:18

Diğer iller için namaz vakitlerini ve cuma ezan saatini aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

İL İL  NAMAZ VAKİTLERİ

CUMA NAMAZI VE MÜBAREK CUMA GÜNÜ

Cuma günü müminlerin hatalık bayramı sayılır. O gün yapılan ibadetler diğer günlere göre daha büyük sevap kazandırır. Kılınan Cuma namazının fazileti pek büyüktür. Müslümanlar Cuma günü banyo yapar, en temiz elbiselerini giyer, en güzel kokularını sürünüp, güler yüzle sokağa çıkarlar. Cuma için ezan okunduğu vakit her türlü işlerini bırakarak camilere koşarlar.

DİYANET İŞLERİ İL İL NAMAZ VAKİTLERİ…

Zira Yüce Allahımız: “Cuma günü namaz için çağrıldığınızda hemen Allah’ın zikrine koşun. Alışverişi bırakın” buyurmuştur.

Cuma Namazı, müslüman erkeklere farz olan bir ibadettir. Kur’an-ı Kerim’de, olduğu, mutlaka kılınması gerektiği açık açık emredilmiştir. Vakti, öğle namazının vaktidir. Cuma günleri öğle namazı vaktinde bu namaz kılınırsa, öğle namazı da kılınmış sayılır. Dört rekat ilk sünneti, iki rekat farzı, dört rekatta son sünneti vardır. Bu dört rekatlık “Vakit Sünneti” kılmak sevaptır. Farz kılınmadan önce imam minbere çıkıp hutbe okur. Bu hutbenin okunması ve dinlenmesi de Cuma Namazı’nın farzlarındandır.Cuma namazı kadınlara farz olmadığı halde eğer onlar da cemaatle birlikte Cuma’yı kılarlarsa öğle namazını kılmış sayılırlar.

Cuma namazı hür ve serbest olmayanlara, yolcu olanlara, hasta olanlara, kör olanlara, ayakları olmayan sata kimselere farz değildir. Ama bunlar Cuma’yı kılarlarsa büyük bir sevap kazanırlar.

Cuma namazı saat kaçta? Tüm iller için Cuma namazı saatleri (25 Ağustos Cuma 2017 Güncel)

CUMA NAMAZI KİMLERE FARZDIR?

Şu şartları taşıyan kişiye Cuma namazı kılmak farz olur:

1. Müslüman olmak,
2. Akıllı olmalı,
3. Ergenlik çağına gelmiş olmak,
4. Erkek olmak,
5. Hür ve serbest olmak,
6. Mukim olmak (misafir olmamak),
7. Sağlıklı olmak,
8. Kör olmamak,
9. Ayakları sağlam olmak.

Yayınlanma Tarihi:09:24,