Suriyelilere vatandaşlık mı veriliyor? Erdoğan açıkladı

İstanbul Gençlik Festivalin'de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de bulunan yaklaşık 4 milyon Suriyeli ile ilgili konuştu. Erdoğan, "Burada kaçak çalışıyorlar. Vatandaşlığa alırsak, SSK’lı gibi bizim ülkemizde çalışarak ekmek kazınmış olurlar" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul’da gerçekleşen Gençlik Festivali’nin açılışına katılarak öğrencilerin sorularını yanıtladı. 13 üniversitenin bölünmesine yönelik kanun tasarısını değerlendiren Erdoğan, “İstanbul Üniversitesi’nin şu andaki öğrenci kapasitesi 105 bin. Bu 105 bine varan kapasite kaliteyi düşürüyor. Kaliteyi düşürdüğü için bir YÖK’te bir çalışma yaptık. Biliyorsunuz YÖK bana bağlı. Bu çalışmayı yaptıktan sonra da burayı bölebiliriz dedik. Fakültelerdeki öğrenci sayısı esas alınarak bir bölünme yapılacak. İlk Çapa Tıp’ın ismi İbn-i Sina olsun dedik ama tepki aldık. Sonra bir toplantı yaptık. Cerrahpaşa’yı ayırmaya karar verdik. O ikisinin de öğrenci kapasitesi 50-52 bin civarına geldi. Şimdi böyle bir noktaya geldiler. Ama her ikisinde de İstanbul Üniversitesi adı var. Hatta logosunu da kullanma konusunda çalışmalar yapılıyor” dedi.

İstanbul Üniversitesi'nde bölünme protestosu İlginizi Çekebilir İstanbul Üniversitesi'nde bölünme protestosu

Tasarıyı İstanbul Üniversitesi örneği üzerinden anlatan Erdoğan, bölünmesi planlanan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Florance Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu, Dişhekimliği ve Eczacılık fakültelerinin İstanbul Üniversitesi’nin adını ve logosunu kullanacaklarını bildirdi.

SURİYELİLERE VATANDAŞLIK

Suriyelilerle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben Mısır Çarşısındaydım, orada dolaşırken, hemen hemen her dükkanda baktım ki Suriyeli var, orada çalışıyorlar ama bazıları kaçak çalışıyorlar. Faslı var, Cezayirli var. Baktım ki daha vatandaş olamamış. Ama hemen hemen hepsi de anlaşılabilecek kadar Türkçe konuşuyorlar. Bizde kendimize bir hedef belirledik dedik ki, biz bu insanları gerekirse vatandaşlığa alalım. Vatandaşlığa almadığım zaman kaçak çalışıyorlar vatandaşlığa alırsak kimisi doktor, mühendis, avukat, ebe var içlerinde bunları bizim vatandaşımız olursa hiç olmazsa vatandaşımız olarak SSK'lı gibi bizim ülkemizde çalışarak ekmek kazınmış olur. Biz bakalım onlar geçinsin yok kendi kendini geçindirir hale gelir” diye konuştu.

“ŞU ÇİRKİN YAPILAŞMA OLMASA”

İstanbul'un yeşillendirme çalışması yapılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul bazı şu çirkin yapılaşması olmasa dünyada hiçbir şeyle mukayese edilmez. İstanbul sadece boğazıyla fark atar. Çirkin yapılaşma o potansiyelini, o gücünü tabi biraz geriletiyor. Bakıyorum son zamanlarda özelikle yeşiliyse yeşili, bunlar gelişiyor. Şimdi belediye başkanımızda salonda zannediyorum. En önemlisi bazı yerler var ki yeşillendirme çalışmaları park yeşil alanlar olarak park çalışmaları yeni başkanımız bunu suretle yapması halinde İstanbul başka güzel olacak. Örneğin TOKİ'nin Pendik tarafından girişte o alanı komple yeşil alan haline getirme projesi orayı çok farklı yapacak. Aynı şekilde yine Anadolu yakasında böyle devasa bir alan yapılacak. Bunları şimdi açıklamayalım ki, adaylar tanıtımına bir şeyler kalsın. Böyle 5-10 proje hayata geçecek. 1-1,5 sene içerisinde hayata geçecek. Oralarda yaşayan insanlar çok daha farklı bir rahatlığa kavuşacaklar. Osmangazi Köprüsünden geçerken sağım solum yeşil olarak gördüm” ifadelerini kullandı. İHA

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...