Sözcü Plus Giriş

Hac kura çekimi ne zaman yapılacak? Hac kura çekimi için geri sayım! İşte tarihi…

Hacı adaylarını tatlı bir heyecan sardı. Hacca gitmek için başvuran adaylar kura çekimi tarihini araştırıyor. Diyanet hac kuralarının ne zaman çekileceğini duyurdu.

13:50 -
Hac kura çekimi ne zaman yapılacak? Hac kura çekimi için geri sayım! İşte tarihi…

Hac kura çekimi ne zaman? On binlerce Müslüman hacı olmak için başvuruda bulundu. Hac kura çekimlerinin ardından hacca gitmeye hak kazanacaklar belirlenecek. Diyanet İşleri Başkanlığı hac kuralarının 28 Aralık Cuma günü çekileceğini duyurdu. Hac kuraları yarın saat 15:00’da çekilecek.

HAC KURA SONUÇLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

2019 yılı hac kuraları 28 Aralık 2018 Cuma günü saat 15.00'da çekilecek. Vatandaşlar, hac başvuruları ile ilgili detaylara www.hac.gov.tr adresinden ulaşabilecekler. 2019 yılı hac ücretleri Suudi Arabistan Riyali (SAR) olarak tahsil edilecek. Saat 15:00’da başlayacak kura çekimi ardından sonuçlar saat 23:00’da internet üzerinde yayımlanacak.

2019 HAC KURA ÇEKİLİŞİ HANGİ KANALDA YAYINLANACAK?

Geçtiğimiz yıllarda Diyanet TV'den canlı olarak yayınlanan çekilişler bu yıl değişiklik yapılmaması halinde yine aynı kanalda olacak. Öte yandan bu yıl hacca gidecek olan hacı adayları ödemelerini Suudi Arabistan Riyali üzerinden yapacak.

CEP TELEFONLARINA KISA MESAJ

Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazananlar, “kesin kayıt yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek kısa mesaj şifresi ile alabilecek.
hac-kura

DİYANET’TEN HAC KURA ÇEKİMİ AÇIKLAMASI

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 hac organizasyonu takvimini açıkladı. 8 Aralık 2018'de başlayan 2019 yılı hac organizasyonu başvuruları 14 Aralık’a kadar devam edecek.

Hacca gitmek için ilk kez başvuru yapacak olanlar, belirtilen tarihler arasında ilgili bankalara online veya doğrudan 20 TL ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra; müracaatlarını Başkanlığın www.hac.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda veya il ve ilçe müftülüklerine form dilekçe ile müracaat ederek kayıt yaptırabilecekler.

Açıklamada hacı adaylarının internet adresinden elektronik ortamda veya müracaat formunda, kuraya birlikte katılmak istedikleri kişiler varsa bunları mutlaka belirtmeleri gerektikleri vurgulandı. Hacı adayları başvurularda belirledikleri bütçeye göre “Oda Tercihli'' veya “Otel'' konaklama türlerinden birini tercih edebilecekler. Hacı adaylarının başvuruda belirledikleri hac konaklama türlerinde daha sonra bir değişiklik yapılmayacak.

2018 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri yine aynı tarihler arasında Başkanlık tarafından yapılacak. Kaydı Başkanlıkça yenilenen hacı adayları, 14 Aralık 2018'e kadar il ve ilçe müftülüklerine müracaat ederek Adres, konaklama türü, veya iletişim bilgilerinde değişiklik yapabilecekler.

2019 yılı hac kuraları 28 Aralık 2018 Cuma günü çekilecek. Vatandaşlar, hac başvuruları ile ilgili detaylara www.hac.gov.tr adresinden ulaşabilecekler.

HAC KİMLERE FARZDIR?

Erkek veya kadın olsun, haccın şartlarını taşıyan her Müslümana hac ömründe bir defa farzdır. Bir Müslümana haccın farz olması için; akıllı, erginlik çağına ulaşmış, hür, hac için yeterli malî imkâna sahip ve bu ibadeti yerine getirecek vakte erişmiş olması şarttır. Bu şartlardan birini taşımayan kimseye hac farz olmaz.

Üzerine hac ibadeti farz olan Müslüman, bir an önce bu görevi yerine getirmelidir.

Peygamber Efendimiz (aleyhisselam) Abbas’dan (R.A.) rivayete göre şöyle buyurmuştur:

“Farz haccı yapmakta acele ediniz. Çünkü sizden hiçbiriniz ileride başına neler gelebilir, bilemez.”

Yine Efendimiz’in şu hadisi şerifi hac ibadetini yerine getirmekte acele edilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Abdullah b. Abbas’dan (R.A.) rivayete göre Hz. Peygamber Efendimiz

“Hacca gitmek isteyen kimse acele etsin! Geriye bırakmasın! Çünkü zaman geçtikçe kişi hasta olabilir. Servetini, parasını, bineğini yitirebilir, yahut başka bir ihtiyacı da ortaya çıkabilir.” buyurmuştur.

 

Son güncelleme: 14:59 27.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more