İtirazlar ses getirdi… Tenis kortu imam hatip olmaktan kurduldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ataköy’de geçtiğimiz yıl içinde tenis kortları, olimpik yüzme havuzu bulunan Emlak Bankası Spor Kulübü’nü imam hatip lisesine çeviren kararını, itirazlar üzerine geri çekti. 12 bin 633 metrekarelik spor tesisi, imam hatip lisesi olmaktan kurtuldu

İtirazlar ses getirdi… Tenis kortu imam hatip olmaktan kurduldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl ocak ayında tepki çeken bir karara imza atmıştı. Ataköy 5. Kısım'da toplam 1880 metrekare 3 adet açık tenis kortu, 1800 metrekare açık futbol sahası, 1 adet yarı açık olimpik yüzme havuzu, 925 metrekare kapalı basketbol salonundan oluşan 12 bin 633 metrekarelik Emlak Bankası Spor Kulübü'nün arazisinin imar durumu değiştirilerek imam hatip lisesi yapılmak üzere “mesleki ve teknik öğretim alanı” ilan edilmişti. Ziraat Bankası'na ait olan arazi için yapılan imar planı değişikliği, itirazlar için 26 Mayıs 2017'de İBB tarafından askıya çıkarıldı. Askı sürecinde plana; mülkiyet sahibi Ziraat Bankası, Bakırköy Belediyesi, CHP'li İBB Meclis Üyeleri, toplam 111 vatandaş itiraz etti. İtirazlar 10 Temmuz 2018 tarihli İBB Meclis oturumunda gündeme alındı.

FOTO:SÖZCÜ - Ataköylüler, imar planı değişikliğini İBB önünde protesto etmişlerdi.

FOTO:SÖZCÜ – Ataköylüler, imar planı değişikliğini İBB önünde protesto etmişlerdi.

92 EĞİTİM TESİSİNE KARŞI 18 SPOR ALANI VAR

Ziraat bankası A.Ş itiraz başvurusunda arsanın 3 bin metrelik çapı içinde 13 meslek ve teknik lisesi, 13 Anadolu Lisesi, 11 kolej, 32 ortaokul, 10 ilkokul, 3 imam hatip, 6 halk eğitim merkezi, 4 yüksek okul ve üniversite, 9 spor tesisi, 8 kültürel ve sosyal tesis bulunduğu belirtti. Halihazırda 92 adet eğitim amaçlı tesis, 17 spor kültürel ve sosyal amaçlı tesis mevcut iken imar planında arsanın “mesleki ve teknik eğitimi alanı” olarak düzenlemesine ihtiyaç bulunmadığı değerlendirmesi yapıldı. İtiraz dilekçesinde “Bankamız, gayrimenkulünün yapılaşma fonksiyonunu değiştirmesi, taşınmazımız ile ilgili mülkiyetimizi kısıtlayıcı unsurların doğması ve plan değişikliği ile getirilmek istenen yapılaşma fonksiyonuna çevrede ihtiyaç olmadığı hususları değerlendirilerek ilan edilen imar planı değişikliğinin iptal edilmesini talep ediyoruz” denildi.

atakoy-2MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NIN BÖYLE BİR TALEBİ YOK

Bakırköy Belediye Başkanlığı'nın itiraz yazısında iptal edilen “spor tesisi alanı” yerine eşdeğer başka bir alan ayrılmaması ve Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün herhangi bir talebi yokken yapılan plan değişikliğine ilişkin ilgili kurumdan görüş alınmaması yönetmeliklere aykırı bulundu. Avan projenin İBB tarafından yapılacağına ilişkin plan notuyla da ilçe belediyesinin devre dışı bırakıldığı vurgulandı. CHP'li meclis üyelerinin yaptığı itirazda da plan değişikliğinin kamu yararı konusunda çelişki yarattığı bölgede spor alanının kamu açısından daha fazla kişiye hitap edeceği belirtildi. Vatandaşların itiraz dilekçelerinde de yakın çevrede ulaşılabilir konumda çok sayıda imam hatip lisesi bulunduğu, yaşlı bir nüfusa sahip Ataköy halkının meslek lisesi ihtiyacının bulunmadığı ifade edilerek deprem toplanma alanı olarak bu tür yerlerin büyük önem taşıdığı da dile getirildi.

İtirazları değerlendiren İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Eğitim Komisyonu eski plana geri dönülmesine karar verdi. Yani plan değişikliğinden vazgeçilmiş oldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...