KHK ile kaldırılmıştı! O şart geri getirildi

Daha önce yayınlanan KHK ile rektör olarak atanmak için Profesörlük şartı kaldırılırken, yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bu kural yeniden değiştirildi. Üniversitelerde Rektör olarak görevlendirilecek öğretim üyelerinde, en az 3 yıllık Profesörlük şartı aranacak.

KHK ile kaldırılmıştı! O şart geri getirildi

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar “Rektörlük için profesör olma şartı geçen hafta kaldırıldı. Karar sonrası tepki yağınca yayımlanan yeni kararnameyle rektör olmak için profesör olma şartı geri geldi. Böylece aynı madde 5 gün içinde değiştirilip tekrar eski haline getirildi. Ne yaptıklarını bilmiyorlar, kendi aldıkları kararı yine kendileri değiştirdi. AKP'de geçmişte siyaset yapmış birçok kişi Rektör oldu. Bu görevin ön koşulu artık liyakat değil, yandaşlıktır'' dedi.

Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'ne geçişin ardından 9 Temmuz'da yayımlanan 703 sayılı kanun hükmünde kararname ile rektörlük için profesör olmak şartı kaldırılmıştı. Önceki gün yayınlanan 4 no'lu Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bu konu yeniden düzenlendi. Rektörler, en az 3 yıl profesörlük yapanlar arasından atanacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...