Sözcü Plus Giriş

Konsolosluk konutunda arama

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na ait konutta inceleme yapan olay yeri inceleme ekipleri, konutun bahçesinde yoğunlaştı. Konsolosun konutuna gelen itfaiye ekiplerinin de su kuyusunda arama yapabilmek için ekiplere yardımcı olduğu açıklandı. Yaklaşık 9 saat süren incelemeler 01.48'te sona erdi. Konuttan ayrılan ekipler, bir kez daha Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğuna geçti. Başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen bir başsavcıvekili ve bir cumhuriyet savcısının bulunduğu ekipler, incelemelerin ardından saat 05:00 itibariyle konsolosluk binasından ayrıldı.

Fatma VURGUN
Güncellenme: 06:12, 18/10/2018

İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na iki hafta önce girmesinin ardından kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili soruşturma sürüyor.

Polisler konutun bahçesinde arama yaptı. FOTO: SÖZCÜ - FATMA VURGUN

Polisler konutun bahçesinde arama yaptı. FOTO: SÖZCÜ – FATMA VURGUN

Gazeteci Kaşıkçı’nın kaybolması olayıyla ilgili 11 Suudi yetkilinin ardından Türk olay yer inceleme ekibi de binaya geldi. Uzman ekiplerin konut ve çevresinde çalışmaya başladıkları öğrenildi.

Olay yeri inceleme ekipleri bahçede aramaaya katıldı. FOTO: SÖZCÜ - FATMA VURGUN

Olay yeri inceleme ekipleri bahçede aramaaya katıldı. FOTO: SÖZCÜ – FATMA VURGUN

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi’nin konutunda dün yapılmak istenen arama gerçekleşmemişti.

İTFAİYE GELDİ

Konuta, arkasında bir su motoru ve jeneratör bulunan bir itfaiye aracı geldi. Ekiplerin konutun bahçesinde bulunan su kuyusunda da inceleme yaptığı öğrenildi.

Ekipler sokak lambalarını söndürdü. FOTO: SÖZCÜ - FATMA VURGUN

Ekipler sokak lambalarını söndürdü. FOTO: SÖZCÜ – FATMA VURGUN

IŞIKLARI SÖNDÜRÜLDÜ

Konsolosun konutunda yapılan arama sırasında kullanılan mor ışığın çalışabilmesi için gerekli karanlığın sağlanmasına yönelik olarak sokak lambalarının kapatıldığı bildirildi.

Reuters

Reuters

DEDEKTÖR KÖPEK GELDİ

Ceset bulucu dedektör köpek Melo’nun konsoloslukta yaptığı aramanın bir benzerini de konsolosun konutunda yaptığı bildirildi.

Ceset bulucu köpek konutta. REUTERS

Ceset bulucu köpek konutta. Reuters

YENİ EKİP GELDİ

Başkonsolosluk konutunda incelemeler devam ederken, ikinci bir olay yeri inceleme ekibi daha konsolosluk binasına geldi. Olay yeri inceleme ekibinin başkonsolosluk binasının garajına daha önceden getirilen brandayı çektiği de görüldü.

DHA

DHA

9 SAAT SÜRDÜ

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubundaki Türk yetkililerin Başkonsolosluk
konutundaki incelemeleri 9 saatlik çalışmanın ardından sona erdi. Konutta delil çalışmalarını tamamlayan ekipler, daha sonra bölgeden ayrıldı.

DHA

DHA

Konsolosluk binası ikinci kez arandı

Öte yandan konuttan ayrılan ekipler, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğuna geçti. Başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen bir başsavcıvekili ve bir cumhuriyet savcısının bulunduğu ekipler, incelemelerin ardından saat 05:00 itibariyle konsolosluk binasından ayrıldı.

DHA

DHA

ÇOK SAYIDA DELİL TORBASININ OLMASI DİKKAT ÇEKTİ

Konsolosluk’ta yapılan aramalarda çok sayıda delil elde edildiği görürdü. Torbalara konulan bir çok delil incelenmek üzere emniyete götürüldü. İkinci kez yapılan aramada konsolosluğa ait araçların da tek tek arandığı öğrenildi.

DHA

DHA

POLİS MEMURLARININ ÜZERİNDEKİ KIRMIZI LEKELER DİKKAT ÇEKTİ

Konsolosluk binasında yapılan aramaların ardından delil torbalarının çıkarılışı sırasında, polis memurlarının üzerindeki kırmızı lekeler dikkat çekti. İlk olarak kan olarak değerlendirilen lekelerin, incelemelerde kullanılan kimyasal maddelerden kaynaklandığı öğrenildi.

Reuters

Reuters

Yayınlanma Tarihi:16:50,