Sözcü Plus Giriş

KPSS sonuçları açıklandı! ÖSYM KPSS sonuçları sorgulama ekranı…

KPSS sınav sonuçları açıklandı, KPSS sınav sonuçlarının nasıl sorgulanacağını araştıran öğrenciler için haberimizdeki link faydalı olacak. KPSS ortaöğretim sonuçları için iple çekilen gün geldi. Binlerce kamu personeli adayı KPSS lise seviyesi sınavında ter döktü. İşte ÖSYM sonuç sorgulama sayfası ve KPSS sonuçları hakkında bilmeniz gerekenler...

11:18 -
KPSS sonuçları açıklandı! ÖSYM KPSS sonuçları sorgulama ekranı…

ÖSYM sonuç sayfasında bugün KPSS ortaöğretim sonuçları bekleniyordu ve sonuçlar açıklandı.  KPSS ortaöğretim sonuçlarını aşağıdaki link üzerinden sorgulayabilirsiniz.

KPSS ORTAÖĞRETİM SONUÇLARI SORGULAMA

kpss sözcü ile ilgili görsel sonucu

KPSS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

1-) Tercih yapmak istediğiniz kadro ve pozisyonları belirledikten sonra 30'u geçmemek üzere istek sıranıza göre yazınız. Bu sıralamada kadro ve pozisyonun size uygunluğu ve sizin bunlara vereceğiniz öncelikler son derece önemlidir.

2-) İnternet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresine giriniz, ardından KPSS-2017/2 Tercih İşlemleri alanına erişiniz. Burada ilgili alana T.C. Kimlik Numaranızı ve şifrenizi girerek tercihlerinizi yapabilirsiniz.

3-) Eğer şifrenizi unuttuysanız; ÖSYM’nin AİS sistemi üzerinden “Şifremi Unuttum” alanına girmeleri burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir.

4-) KPSS-2017/2 Tercih İşlemleri alanına T.C. Kimlik Numaranızla şifrenizi girdikten ve “Tercih Bildir” alanına tıkladıktan sonra size ait bazı bilgiler ekrana gelecektir.

5-) Doğruluğundan emin olduğunuz zaman yaptığınız işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırıNIZ. Tercihlerinizin ÖSYM'ye ulaştığından emin olmanız için ekranda “Tercihleriniz ……….. tarihinde ÖSYM'ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeniz gerekir.

İLGİLİ HABERKPSS sorularının sızdırılması davasında 4 sanığa ceza!KPSS sorularının sızdırılması davasında 4 sanığa ceza!


LİSE MEZUNLARI KPSS’DE HANGİ MESLEKLERİ TERCİH EDEBİLİR?

Lise mezunları, çift yıllarda yapılan orta öğretim KPSS ile kamu kurum ve kuruluşlarına atanabilmektedir. KPSS P 94 puan türü orta öğretim KPSS %50 genel kültür %50 genel yetenek esas alınarak hesaplanmaktadır. Standart sapma haricinde genel kültür ve genel yetenek sorularının puan değerleri arasında herhangi bir fark mevcut değildir.

Lise mezunları 2001 nitelik kodlu memurlukları tercih edebilmektedir. 2001 nitelik kodlu memurluklar: itfaiye eri, kaloriferci, zabıta memuru, bekçi, tahsildar vs. şeklinde örneklenebilir. Bunlar merkezi atama ile lise mezunları tarafından tercih edilebilecek kadrolardır. Ancak şunu belirtmemiz gerekir, 2001 nitelik kodlu memurluk kadroları ehliyet, yaş, tecrübe gibi şartlar kadroya göre isteyebilmektedir.

Lise mezunları KPSS ile açıktan alımları da tercih edebilir. Adalet bakanlığı başta olmak üzere lise mezunları için sınav açan kurumlar ve açılan kadrolar mevcuttur. Zabıt katipliği, icra katipliği, mübaşirlik, İnfaz ve koruma memurluğu, bekçi kadroları bunlardan bazılarıdır.

Son güncelleme: 14:32 08.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more