Sözcü Plus Giriş

KYK öğrenim kredisi başvuru tarihleri belli mi? KYK burs başvuruları ne zaman?

KYK burs başvuruları için merakla tarih araştıran öğrenciler KYK resmi internet sitesini anbean kontrol ediyor. KYK burs ve kredi ücretleri de Cumhurbaşkanı açıklaması ile belli oldu. İşte burs ve krediye dair merak edilenler şu şekilde...

13:00 -
KYK öğrenim kredisi başvuru tarihleri belli mi? KYK burs başvuruları ne zaman?

KYK burs başvuruları ne zaman yapılacak? KYK burs başvurusu için geçtiğimiz yıllardaki tarihler ipucu veriyor. KYK burs başvurularının başlaması için tüm üniversite kayıtlarının tamamlanması bekleniyor. Peki KYK burs başvuruları için beklenen tarih ne zaman?

2018 KYK BURS ÜCRETİ KAÇ TL?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki eğitim döneminde burs oranlarını lisansta 500 liraya, yüksek lisansta 1000 liraya, doktorada ise 1500 liraya yükseltme kararı aldık. Yurtlarda kalan öğrencilerimizin yemek yardımını da 8 liraya yükselttik.” dedi.

KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Öncelikle adayların şunu bilmesi gerekiyor ki, üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemleri henüz tamamlanmadı. Bu işlemler bittiği takdirde başvuru işlemleri de başlayacak. KYK’den konuya ilişkin henüz açıklama gelmedi.

 

İŞTE ERDOĞAN’IN BURS AÇIKLAMASI!

Türk yüksek öğrenim sistemi bugün çok ileri bir derecede görülüyor. Artık ülkemizin sınırlarını aşan bir seviyeye geldik. Şu an Almanya’da 3 milyon bizde 8 milyon üniversite öğrencisi var. Tabii arada farklar var bunu da ileride kapatacağız. İlk 500’e ikiden fazla üniversitemizi yerleştirmek için elimizden geleni yapacağız. Yabancı öğrenci sayısı, ülkemiz hakkındaki olumsuz propagandalara rağmen arttı. Unutmayın ki, yabancı öğrenci bizim dışarıdaki elçilerimizdir. Dershane sistemini tamamen kaldırdık. Onun için de Cumartesi ve Pazar günleri öğrencilere destek kursları verdik. Artık bundan sonra geçmişte yaşanan paralel unsurlara asla izin vermeyeceğiz. Fırsat eşitliğini sağlayacağız. Öğrencilerimiz hep burs istiyor. Krediye yaklaşmıyor. Buradan öğrencilerimize müjde veriyorum: Kredi burs miktarını lisansta 500, yüksek lisansta 1000 doktorada 1500 TL’ye yükselttik.

EK KONTENJAN VE DİĞER KONTENJAN TÜRLERİ İÇİN YURT BAŞVURULARI

Ek kontenjan, özel yetenek sınavı veya lisans tamamlama programıyla yerleşen, yatay/dikey geçiş yapan, lisansüstü (yüksek lisans/doktora eğitimi gören ara sınıf öğrencileri dâhil), yurt içi/yurt dışı eğitim programlarına katılan, 7143 sayılı Kanun kapsamında aftan yararlanarak yeniden öğrenime başlayan öğrenciler ile diğer öğrencilerin (diploma notu ile dikey geçiş yapan, GATA’dan elenen vb.) yurt başvuruları 3-10 Ekim 2018 tarihleri arasında http://yurtkur.gsb.gov.tr/ internet adresinden alınacaktır.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:44 08.10.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more