Sözcü Plus Giriş

KYK kredi ve burs sonuçları sorgulama ekranı | Burs ve kredi ne kadar?

Üniversite öğrencilerinin merakla beklediği haber geldi. KYK burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı. Öğrenciler e-Devlet kapısı üzerinden KYK sonuçlarını öğrenebiliyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu sene verilecek burs ve kredi miktarını açıklamıştı. Öğrenciler TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile KYK burs sonuçlarını öğrenebilirler. İşte KYK kredi ve burs sonuçları sorgulama ekranı...

18:08 -
KYK kredi ve burs sonuçları sorgulama ekranı | Burs ve kredi ne kadar?

KYK kredi ve burs sonuçları sonunda açıklandı! Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu,”Sevgili gençler, KYK burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı. Bu vesileyle daima yanınızda olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Burs ve kredilerinizi sağlıklı günlerde kullanmanızı dilerim. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı. Aşağıda yer alan linke tıklayarak TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girip KYK sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

KYK KREDİ VE BURS SORGULAMA EKRANI

Başvuru sonuçlarını öğrenciler, e-Devlet üzerinden veya https://sonuc.kyk.gov.tr adresinden öğrenebiliyor. Burs ve kredi kazanan öğrencilerin, bu haktan yararlanabilmesi için 18 Kasım Pazar günü saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden taahhütnameyi onaylaması gerekiyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından, burs ve kredi başvurusunda bulunan öğrencilerin ekonomik, sosyal, başarı durumu ile ilgili sunduğu beyanların doğruluğu, 11 farklı kamu kurum kuruluşu aracılığıyla teyit edilerek değerlendirildi. Taahhütnamesini onaylayan öğrencilere, ilk ödeme bu ay iki aylık olarak yapılacak.

KREDİ VE BURS NE KADAR OLACAK?

Burs/kredi Ocak 2018’den bu yana lisans öğrencilerine aylık 470, yüksek lisans öğrencilerine 940, doktora öğrencilerine de 1410 lira olarak ödeniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde öğrencilere burs ve kredi miktarının önümüzdeki yıl itibarıyla lisansta 500, yüksek lisansta 1000, doktorada da 1500 liraya yükseltildiği müjdesini vermişti. Zamlı burs/krediler Ocak 2019’dan itibaren ödenmeye başlanacak.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more