Sözcü Plus Giriş

Araç kiralama sektöründe yıl sonu hedefi yüzde 5 büyüme!

Fleetcorp gibi 20 bin araçlık filoya sahip olan bir kiralama şirketi sektörden çekilirken, sektörün yıl sonundaki büyüme hedefi yüzde 5 olarak Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği tarafından açıklandı! 2018 yılı ilk altı aylık verilerine göre, operasyonel araç kiralama sektörü ilk 6 aylık dönemde Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 21,6’sı olan 59 bin 675 adet yeni aracı filosuna kattı. Peki yıl sonunda bu hedef tutacak mı?

Fatih TAN
08:40 -
Araç kiralama sektöründe yıl sonu hedefi yüzde 5 büyüme!

Öncelikle Fleetcorp’tan konuya başlamamız gerekirse, durum biraz sancılı. Fleetcorp Türkiye’nin sayılı filo kiralama şirketlerinden biriydi. Kuveytli iş adamı Adnan al Bahar'a ait olan şirketin Türk yöneticilerinden 1,5 aydan bu yana haber alınamadığı konuşuluyor. 2018 yılının başından itibaren faizlerdeki artış, döviz kurlarındaki dalgalanmalar kiralama şirketini zor durumda bıraktı.

shutterstock_409702435-kopya

Şirketin piyasadan değil de yönetimsel sorunlardan dolayı bu sıkıntıya düştüğü konuşuluyor ama bu artık bizi bağlayan bir durum değil. Şirketin bankalara ve finans kuruluşlarına 1.3 milyar tl borcu olduğu da konuşuluyor. Filoda bulunan yaklaşık 20 bin aracın satışı bu borcu kapatır mı bilinmez, bu durumla alakalı gelişmeleri takip ediyor olacağız.

Böyle bir konu geçtiğimiz hafta otomotiv sektörünü meşgul ederken, bu haftaya Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği tarafından yapılan olumlu bir açıklamayla başladık. Kiralama sektörü ilk altı aylık dönemde 59 bin 675 adet yeni aracı filosuna katıyor, 6 milyar 407 milyon tl yeni araç yatırımı yapıyor ve sektörün aktif büyüklüğü son olarak 30 milyar 955 milyonu aşıyor! Ayrıca sektörün toplam filosunda bulunan toplam araç sayısı da 364 bin 653…

inan-ekici-kopya-kopya

TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, “2018 yılı birçok zorluğu önümüze seriyor. Türk Lirası'nın ABD Doları ve Euro karşısında önemli ölçüde değer kaybetmesi, yeni araç fiyatlarındaki artış, bankaların azalan kredi iştahı, sektörünün büyüme hızının yavaşlaması, yükselen enflasyon ve faizler zorlukları oluşturan ana etkenler arasında yer alıyor. Ancak biz buna rağmen ekonomideki çarklar dönmeye devam ettiği sürece 2018 yılı sonunda operasyonel araç kiralama sektörünün, geçtiğimiz yıla göre yüzde 5 büyüyeceğini öngörüyoruz. Çünkü, firmaların araç ihtiyaçları sürüyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de likidite sıkıntısının yaşandığı bu dönemde doğal olarak araç kiralamaya olan eğilim daha da artıyor” dedi.

tokkder-logo-kopya

Bu yılın ilk altı ayında kiralama sektörü için en çok Renault marka otomobiller satın alındı. Renault yüzde 27,7'lik pazar payı ile Türkiye operasyonel araç kiralama sektöründe lider. Renault'u yüzde 14,8 ile Volkswagen, yüzde 11,5 ile Fiat, yüzde 10,3 ile Ford markaları takip etti. Sektörün araç parkının yüzde 52,2 gibi önemli bir kısmı kompakt sınıf araçlardan oluşurken, küçük sınıf araçlar yüzde 26,5, üst orta sınıf araçlar ise 13,5 pay aldı. Rapora göre ayrıca, sektörün araç parkının yüzde 93,8'ünü dizel araçların oluşturması dikkat çekerken, otomatik vitesli araçların payı ise yüzde 51,6 olarak gerçekleşti. Raporda yer alan verilere göre, 2017 yılında yaklaşık 7 milyar 117 milyon TL vergi ödeyen operasyonel araç kiralama sektörü, 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde yaklaşık 3 milyar 271 milyon TL vergi ödeyerek ülke ekonomisine yaptığı katkıları sürdürdü.

renault-megane_sedan-2017-1600-08-kopya

Kiralama sektörünün daha da büyümesi için ticari araçlara kiralama getirilmesi şart!

2018 yılının ilk yarı sonuçları kapsamında değerlendirmelerde bulunan TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, “Sektörün ekonomiye değer yaratabilmesi ve ivmesinin düşmemesi için hafif ticari araç kiralamasının önündeki engellerin bir an önce kaldırılması gerekiyor. Bu konuda sektör acil destek bekliyor. Olası değişiklik sadece araç kiralama sektörüne bir ivme kazandırmayacak, daha da önemlisi ağırlıklı yerli üretim olan hafif ticari araç pazarını da olumlu etkileyecektir. Temmuz 2018'de hafif ticari araç pazarı 2017 yılı Temmuz ayına göre yüzde 46 daraldı. Bu satış adetleri ile yerli üreticilerin fabrikalarını verimli çalıştırması imkânsız. 2009 yılından bu yana önünde engeller olan ticari araç kiralamanın artık mümkün kılınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

shutterstock_777375316-kopya
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more