Bu düğme yüzünden 28 kişi hayatını kaybetti!

Kullanıcılar arasında anahtarsız çalıştırma sistemleri son dönemlerin en popüler donanım özelliklerinden biri. Kullanışlılık konusunda bir üst seviyeye sizi taşıyan bu sistem bazı trajik sonuçlara da sebep oluyor...

Bu düğme yüzünden 28 kişi hayatını kaybetti!

New York Times’ın raporuna göre anahtarsız çalıştırma sisteminden kaynaklık olarak 28 kişi hayatını kaybetti, 45 kişi de yaralandı. Amerika’da satılan otomobillerin yarısında bu sistem standart donanımla geliyor. Özellikle park etme esnasında aracın motorunu kapatmayı unutmanıza sebep oluyor. Bu durumdan kaynaklı olarak garajlarına otomobilini park eden Amerikalılar, motorun çalıştığını fark etmeden evlerine gittiklerinde, araçlarının başına dönene kadar otomobiller çalışmaya devam ediyor. Bu durumda karbon monoksit zehirlenmesini ortaya çıkarıyor.

shutterstock_327658385-kopya

Giderek artan bu tarzda ölümler olmasına rağmen üreticiler bu konu hakkında, özellikle de karbon monoksit salımıyla ilgili bir güvenlik önlemi almamış durumda. Amerika’daki Otomotiv Mühendisleri Derneği, daha önceden konuyla alakalı “Aracınızı kullanırken anahtarınızı yanınızda bulundurun” uyarısı yapmıştı. Bu sistem anahtarı bir kere algıladığında motorun çalışmasına izin verip, anahtarsız olarak seyahat etmenize imkan tanıyor ve böyle olunca da anahtarsız olarak bir yere gittiğinizde, anahtarınız olmadığından dolayı ve bu yüzden motoru tekrar çalıştıramayacağınız için motoru kapatmıyorsunuz.

shutterstock_675564202-kopya

Bu konuyla alakalı Ford’un ise yeni modellerinde geliştirdiği bir sistem var. Bu sistem otomobil 30 dakika boyunca rolantide çalıştığında ve anahtarda aracın içinde değilse sistem otomatik olarak motoru durduruyor.

Loading...