Çin’den ithal otomobil vergilerine indirim!

Çin otomobil ve yedek parça ithalatlarına uyguladığı vergilerde indirime gitti. Çin Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada otomobil ithalat vergi oranını yüzde 25'ten yüzde 15'e düşürdü. Yedek parça ithalatında ise verginin yüzde 6'ya düşürüleceği belirtildi.

Çin’den ithal otomobil vergilerine indirim!

Dünyanın en büyük otomobil pazarlarınadna biri olan Çin, ithal otomobillere ve yedek parçalara uygulanan vergi oranlarında indirime gidiyor. Bu vergi indiriminin en büyük faydasını görecek olan markalar ise premium üreticiler olan BMW, Mercedes-Benz, Audi ve Tesla. BMW yaptığı açıklamada, “Çin’in ekonomisini açmaya devam etmesini gösteren en büyük sinyal bu” dedi. Audi ise “Daha fazla serbestleşme ve açık pazar” açıklamasında bulundu. Nissan ise “Bu durumun en büyük faydasını Infiniti ile göreceğiz.” dedi.

1-kopya

Yedek parçada da indirim

Yedek parça ithalatında yüzde 10 civarında olan vergi ise yüzde 6’ya gerileyelecek. Özellikle otomobil ithalatında uygulanan yüzde 25 vergi oranı Amerikan yönetimi için aptalca diye lanse edilmişti. Oranın yüzde 10 düşmesinde Amerika ile yapılan ticaretin etkili olduğu ortada.

Yeni vergi oranlarının 1 Temmuz itibariyle hayata geçmesi için çalışılıyor.

Loading...