Otonom sürüşe ihtiyaç duymuyoruz!

Otomobil üreticilerinin son yıllardaki en çok zaman harcadığı özelliklerden biri olan otonom sürüş, Rolls-Royce için bir anlam ifade etmiyor. Bunun sebebiyse kullanıcıların kendilerinin kullanması değil, tam tersi...

Otonom sürüşe ihtiyaç duymuyoruz!

Amerika’da yayınlanan Car and Driver dergisine konuşan Rolls-Royce Ceo’su Tosten, şirketin diğer markalar gibi otonom sürüş teknolojisi üzerine yoğunlaşmadığını belirtti. Torsten, “sadece müşterilerimizin değil, tüm müşterilerimizin şoförleri olduğunu anlamak zor. Onlar yanlarında çalışanlarına Tom beni operaya götür diyorlar ve biz böyle bir sistem geliştirirsek zaten uygularız.” Eğer bu teknolojiyi zahmetsizce çözebilirsek zaten herkesten önce biz kullanırız diye ekledi.

rolls-royce-phantom-rear-seats-kopya

“Her durumdan önce otomobilin kullanılmasından ziyade, bırakıldığı yerde içinde oturmak için bir şoföre para ödemenin anlamı ne olurdu?” diyen marka şefi, “Arada olan bir çözüm bize pek mantıklı gelmiyor” diye ekledi.

Üst seviyede yer alan Ferrari, McLaren ve Bugatti gibi markaların müşterileri de kendi otomobillerini kullanmak istiyor, bu tarz otomobilleri otonom sürüş teknolojisiyle kullanmak otomobil severler için oldukça anlamsız ve bu markalar gün geçtikçe daha yeni sürüş teknolojilerine ve daha hisli sürüş özelliklerine sahip olmak için geliştiriliyor. Aston Martin’de aslında bu markalarla aynı seviyede mücadele ediyor. Ancak Aston Martin bu üreticilerden ayrılarak, Rolls-Royce’nin en büyük rakibi olması planlanan lüks sedan modeli olan Lagonda’da otonom sürüş özelliğini müşterilerine sunacak.

Rolls-Royce markasının BMW çatısı altında olduğunu unutmamakta fayda var, özellikle böyle bir durum için. Eğer Good-Wood’lu üretici bu teknolojiyi kullanacaksa bunu Münih’e bildirmesi ve sonuçlandırması daha kolay olacaktır.

Loading...