Sözcü Plus Giriş

Volkswagen ilk yarıda kârını arttırdı!

Dizel motor cezaları, yeni emisyon kuralları(WLTP) Volkswagen'i durduramıyor. Alman dev yüzde 23 oranında operasyon kârlılığı açıkladı!

Fatih TAN
13:11 -
Volkswagen ilk yarıda kârını arttırdı!

Volkswagen bugün yaptığı açıklamada grubun otomobil satışlarındaki yüzde 5.5’lik artışı, ilk yarıda gerçekleştirilen operasyon değerini 4.55 milyar euro’dan 5.58 milyar euro’ya çıkarttı. Bu durum satışların düzeltilmiş getirisi yüzde 7.7’den 9.1’e çıktı.

shutterstock_599013854-kopya

Volkswagen markasına verilen 1.6 milyar euro’luk dizel motor cezaları, markanın gelirini yüzde 13 düşürerek 3.95 milyar euro’ya çekti ve bu da satışların geri dönüşünü yüzde 7.7’den 6.5’e düşürdü.

Tüm bu durumlara rağmen Volkswagen yıllık olarak belirlediği yüzde 6.5 ile 7.5 arasında olan faaliyet marjına bağlı kalmasının zor olacağını da açıkladı. Marka satışlar üzerindeki satış iadesinin uzun vadeli olmayacağını düşünüyor.

wltp-kopya

Volkswagen CEO’su Herbert Diess, “Özellikle WLTP testlerinden dolayı önümüzdeki günlerde daha zorlu zamanlar geçireceğiz. Bu durum büyüyen otomotiv endüstrisi için dünya çapında büyük zorluklara sebep olacak” açıklamasını yaptı. WLTP testlerinin tamamlanmasının NEDC testlerine göre daha uzun zaman sürmesi, Volkswagen gibi büyük hacimde üretim yapan üreticileri, teslimat konusunda zor durumda bırakacak. WLTP testleri Avrupa Birliği’nde 1 Eylül tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek.

porsche-cayenne-2018-1600-21-kopya

Çok markalı bir oluşum olan VW AG’yi markanın diğer modellerinin satışları kârlılığa götürebiliyor. Özellikle Audi, Bentley, Lamborghini ve Porsche gibi kârlılığı yüksek olan markalar sayesinde bu rakamlara ulaşılıyor. Lamborghini ve Porsche markalarının son yıllardaki üretim ve kârlılık artışlarına bakarsanız durumun ne kadar etkileyici olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more