Sözcü Plus Giriş

Facebook’tan şok açıklama! 13-25 Eylül tarihlerinde etkili oldu

Facebook'un üst düzey ismi Tomer Bar, bir yazılım hatası nedeniyle, binden fazla üçüncü parti uygulamanın yaklaşık 7 milyon kullanıcısının erişim izni vermediği fotoğraflara ulaşmış olabileceğini açıkladı.

05:20 -
Facebook’tan şok açıklama! 13-25 Eylül tarihlerinde etkili oldu

Facebook Mühendislik Direktörü Tomer Bar, kişisel blog sayfasından yaptığı açıklamada, “Ekibimiz, bir yazılım hatasının, Facebook‘a girip, üçüncü parti yazılımlara fotoğraflarına ulaşma izni veren kullanıcıları etkilemiş olabileceğini keşfetti. Sorunu hallettik ancak bu hata nedeniyle bazı üçüncü parti uygulamalar, 13-25 Eylül 2018 dönemlerinde, erişim izinleri olmayan fotoğrafa erişim sağlamış olabilir” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERGmail kullananlar dikkat! Google e-postalarınızı şirketlere okutuyorGmail kullananlar dikkat! Google e-postalarınızı şirketlere okutuyor

“PAYLAŞILMAYAN FOTOĞRAFLARA ERİŞİM VERMİŞ OLABİLİR”

Bar, kullanıcıların bir uygulamaya Facebook fotoğraflarına erişim izni verdiklerinde genellikle sayfalarında paylaştıkları fotoğraflara erişim izni verildiğine dikkati çekerek, “Bu durumda, yazılım hatası uygulama geliştiricilerine Facebook hikayeleri ya da sisteme yüklenip paylaşılmayan fotoğraflara erişim vermiş olabilir.” bilgisini paylaştı.

İLGİLİ HABERİtalya'dan Facebook'a 10 milyon euro para cezasıİtalya'dan Facebook'a 10 milyon euro para cezası

Şu anda 6,8 milyon kullanıcı ve 876 geliştirici tarafından oluşturulan bin 500 kadar uygulamanın bu hatadan etkilendiğine inandıklarını vurgulayan Bar, “Uygulama geliştiricileri ile bu hatadan etkilenen kullanıcıların fotoğraflarını silmeleri konusunda çalışıyor olacağız.” ifadelerini kullandı.

Bar, yazılım hatasından etkilenmiş olabilecek kullanıcıları uyaracaklarını sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERSosyal medya bunu konuşuyor...Sosyal medya bunu konuşuyor...

Facebook ve veri ihlali tartışmaları

Dünyada en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Facebook daha önce de birçok kez veri ihlali ve güvenlik açığı nedeniyle gündeme gelmişti.

İLGİLİ HABERGoogle'dan yüz tanıma sistemleriyle ilgili açıklama!Google'dan yüz tanıma sistemleriyle ilgili açıklama!

Nisan ayında Londra merkezli Cambridge Analytica adlı veri analiz firmasının, 87 milyon Facebookkullanıcısının hesaplarından izinsiz topladığı kişisel verileri, ABD’de Kasım 2016’da yapılan başkanlık seçimleri ile İngiltere’de Haziran 2016’da gerçekleşen Avrupa Birliği (AB) referandumunu etkilemek için kullandığına dair suçlamalar, küresel ölçekte bir krize yol açmıştı.

Avrupalı ve Amerikalı regülatörler, Facebook hakkında soruşturma açmış, gelişmelerin ardından, ünlü sosyal paylaşım sitesinin hisseleri büyük değer kaybetmişti. AA

Son güncelleme: 05:24 15.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more