Sözcü Plus Giriş

Bu iddia gerçekse durum çok vahim… Araplar balistik füze üretmeye başladı iddiası

Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında bütün dünyanın tepki gösterdiği ama herhangi bir yaptırım uygulamadığı Suudi Arabistan hakkında korkutan bir iddia ortaya atıldı. Uluslararası basının yaptığı ve ABD istihbaratına dayandırılan haberlerde Suudi Arabistan'ın Çin ile birlikte gizli bir balistik füze geliştirme merkezi kurdu.

14:22 -
Bu iddia gerçekse durum çok vahim… Araplar balistik füze üretmeye başladı iddiası

Orta Doğu’da sular durulmuyor… İran’ın “nükleer silah üretimine tekrar başlarız” tehdidine karşılık sessiz kalan bölge ülkeleri hakkında korkutucu bir iddia ortaya atıldı. Uluslararası basın, ABD istihbaratına dayandırılan haberler ile Suudi Arabistan’ın da balistik füze geliştirmeye başladığını yazdı.

Özellikle geçen yıl Ekim ayında İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülen Cemal Kaşıkçı’nın ardından bütün gözlerin üzerinde olduğu Riyad yönetiminin Çin ile birlikte gizlice balistik füze geliştirdiği iddia edildi.

ABD istihbaratının üst düzey yetkililerinin senatörlere Suudi Arabistan hakkında bilgi verdiği belirtildi. Yetkililer, “Suudi Arabistan, Batı’nın haberi olmadan füze teknolojisinde büyük atılımlar yaptı. İran ile silah savaşına ayak uyduruyorlar” dedi. Washington’da gündemi değiştiren iddiaya göre, Çin’in desteğiyle Suudi Arabistan bir füze geliştirme merkezi inşa etti. ABD’nin bu konuda sağlam kanıtlarının olduğu iddia edildi. Geçtiğimiz aylarda Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ile Suudi Arabistan’ın stratejik partner olduğunu duyurarak, “Böyle ortaklıklar uluslararası kanunlara aykırı değil ve bu ortaklıklarda kitle imha silahları yapılmıyor” açıklamasını yapmıştı.

Son güncelleme: 14:46 08.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more