Sözcü Plus Giriş

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD, Kanada, Norveç ve Türkiye gibi müttefiklerin ittifaka kilit katkılar sağladığını belirterek, Brexit sonrasında NATO savunma harcamalarının yüzde 80’inin AB üyesi olmayan ülkelerden geleceğini söyledi.

İLGİLİ HABERNATO Konferansı Trump karşıtı konuşmacı nedeniyle iptal edildi!NATO Konferansı Trump karşıtı konuşmacı nedeniyle iptal edildi!

Stoltenberg ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell, ikili görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

NATO ve AB’nin birlikte hareket ederek çok daha fazla başarı kaydedeceğine dikkati çeken Stoltenberg, ittifakın AB’nin savunma alanındaki girişimleri desteklediğini ifade etti.

Stoltenberg, “AB ve NATO her zaman birbirini tamamlamalı, hiçbir zaman rakip olmamalı.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERŞaşkına çeviren olay: NATO'yu Nobel'e aday gösterdilerŞaşkına çeviren olay: NATO'yu Nobel'e aday gösterdiler

AB üyesi olmayan NATO üyelerinin Avrupa güvenliğine ciddi katkı sağladığını vurgulayan Stoltenberg, “ABD, Kanada, Norveç ve Türkiye gibi müttefikler ittifaka kilit katkılar sağlıyor. Brexit sonrasında NATO savunma harcamalarının yüzde 80’i AB üyesi olmayan ülkelerden gelecek. Söz konusu Avrupa savunması olduğunda AB, NATO’nun yerini alamaz.” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERErdoğan-Trump yakınlaşması NATO'ya damga vurduErdoğan-Trump yakınlaşması NATO'ya damga vurdu

Borell ise NATO’nun dünyadaki en güçlü askeri ittifak olduğunun altını çizerek, NATO’nun, Avrupa savunmasının temel taşı olmaya devam edeceğini kaydetti.

İLGİLİ HABERNATO Zirvesi sonrasında olay yaratan paylaşım: Trump'a silah doğrulttuNATO Zirvesi sonrasında olay yaratan paylaşım: Trump'a silah doğrulttu

AB’nin savunma alanında attığı adımların NATO’ya alternatif olamayacağını dile getiren Borell, “Güvenliği sağlamak için iş birliği ve ortaklar olarak birlikte hareket etmek büyük önem taşıyor.” dedi. AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more