Nükleer görüşmeleri çıkmaza girdi: Sen gelme Pompeo!

ABD ve Kuzey Kore arasında başlayan nükleer görüşmeleri son dönemde çıkmaza girdi. Kuzey Kore yönetimi yeni silah denemelerine başladığını duyururken, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'ya da cephe aldı. Kuzey Kore, Pompeo'nun, Pyongyang ile Washington yönetimleri arasında yürütülen nükleer görüşmelerde baş müzakereci görevinden alınması çağrısında bulundu.

Nükleer görüşmeleri çıkmaza girdi: Sen gelme Pompeo!

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’nın ABD işlerinden sorumlu daire başkanı Kwon Jong Gun, resmi KCNA ajansına yaptığı açıklamada, Pompeo’yu “vurdumduymaz ve pervasız” açıklamalar yapmakla suçladı.

Kwon, Pyongyang’ın, Pompeo’nun liderliğinde bir diyaloğu arzu etmeyeceği, “ABD Dışişleri Bakanı’nın baş müzakereciliği sürdürmesi halinde görüşmelerin bir kez daha kötüye gideceği” ifadesini kullandı.

Kwon Jong Gun, “ABD ile diyaloğun devam etmesi durumunda diyalog ortaklarının, Pompeo değil kendileriyle iletişim kurma konusunda daha olgun ve dikkatli biri olmasını arzu ettiklerini” vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı’nın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Yüksek Halk Meclisi’nde yaptığı konuşmayla ilgili değerlendirmesine de tepki gösteren Kwon, “Konuşmasında ABD’nin yıl sonuna kadar hesap yöntemini değiştirmesi ve karşı önlemler ortaya koyması gerektiğini söylediğini herkes açıkça anladı. Sadece ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, bunun, Kuzey Kore ile ABD arasında çalışma düzeyinde müzakerelerin sene sonuna kadar bitirilmesi anlamına geldiğini söyleyerek saçma konuşuyor.” dedi.

2. zirvede anlaşma sağlanamamıştı

Kuzey Kore dün taktik güdümlü yeni bir silah denediğini duyurmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile son görüşmesine ilişkin, “Onlar yaptırımların tamamen kaldırılmasını istedi. Biz ise bunu yapmaya niyetli değildik. Bu nedenle anlaşamadık” ifadelerini kullanmıştı.