Sözcü Plus Giriş

Sarı yelekliler 12. haftada yine sokaklarda

Macron yönetiminin istifasını isteyen `sarı yelekliler´, eylemlerinin 12. haftasında yine sokaklardaydı. Bu haftaki eylemler, polisin eylemcilere uyguladığı şiddetin artmasına tepki olarak, daha önceki eylemlerde `yaralanan eylemcilere´ adandı.

18:25 -
Sarı yelekliler 12. haftada yine sokaklarda

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, eylemlerin başladığı 17 Kasım´dan bu yana 10 kişi hayatını kaybetti, 2 bin kişi yaralandı ve en az 4 kişi gözünden ciddi yara aldı.

Sarı yelekliler eylemleri 12. haftasına girdi. AA

Sarı yelekliler eylemleri 12. haftasına girdi. AA

Polisin attığı `flash-ball´ isimli plastik merminin gözüne isabet etmesi üzerine hastaneye kaldırılan sarı yeleklilerin liderlerinden Jerome Rodrigues´ın gözünü kaybettiği açıklanmıştı. Rodrigues´in gözünü kaybetmesinin ardından insan hakları dernekleri ve sendikalar da eylemcilere karşı uygulanan şiddetin artması ve bunun sonucunda çok sayıda kişinin yaralanması ve hayatını kaybetmesinin ardından Fransız Danıştayı´na başvuruda bulunarak, polislerin eylemcilere karşı kullandığı `flash-ball´ isimli plastik mermilerin yasaklanmasını istedi. Ayrıca `Desarmons-les´ isimli sivil toplum örgütü eylemlerde toplamda 20 kişinin gözünü kaybettiğini belirterek, polisin silahsızlanması gerektiğini savundu.

İLGİLİ HABERMacron: Ben de bir Sarı YelekliyimMacron: Ben de bir Sarı Yelekliyim

Fransız Danıştayı ise `plastik mermilerin gösteri yapma hakkını engellemediği´ gerekçesiyle polislerin, eylemcilere karşı `flash-ball´ kullanabileceği kararını verdi. DHA

Son güncelleme: android-time 18:27 02.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more