Sözcü Plus Giriş

Trump: NATO müttefikine karşı binlerce asker gerekirdi

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ile Rusya arasıdaki Suriye mutabakatından sonra ilk kez canlı yayına çıktı. Trump, "Türkiye hükümeti sabah saatlerinde Suriye'deki operasyonlarını durdurduğunu bize bildirdi. Ben de yaptırımların kaldırılması emrini verdim" dedi. Trump, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonunu durdurmak için askeri güç kullanımını önerenlere ise "Katılmıyorum... NATO müttefikine karşı on binlerce asker yığmak gerekirdi" açıklamasını yaptı.

Güncellenme: 11:23, 30/10/2019

Trump, “Bırakalım başka biri bizim yerimize savaşsın. Türkiye ile yaptığımız anlaşma sayesinde birçok hayat kurtuldu. Kaçan IŞİD’lilerin birçoğu yeniden yakalandı. Suriye’de çok az askerimiz kalacak. Kürtlere IŞİD konusunda yardıma devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Trump ayrıca Türkiye’nin bölgedeki azınlıkların korunması konusunda başarılı olamaması sonucunda yaptırımların ve gümrük vergilerinin geri geleceğini açıkladı.

Türkiye’nin operasyonu için Trump, “Bazı insanlar Türkiye'nin harekâtına askeri müdahale ile karşı verilmesi gerektiğini söyledi. Katılmıyorum, operasyonu askeri güç ile durdurmak için bölgeye bir NATO müttefikine karşı on binlerce asker yığmak gerekirdi” dedi.

İlginizi ÇekebilirABD yaptırımların resmen kaldırıldığını duyurduABD yaptırımların resmen kaldırıldığını duyurdu

“ERDOĞAN İLE İYİ İLİŞKİLERİM VAR”

Başkan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok iyi ilişkilerinin olduğunu söylerken Suriye’deki ateşkesin kalıcı hale geldiğini belirtti. Trump ayrıca YPG’li terörist elebaşı Mazlum Kobani’den IŞİD konusunda güvence aldığını söyledi ve terörist başına teşekkür etti.

İlginizi ÇekebilirTrump'tan sonra dolar/tl düşüşe geçti!Trump'tan sonra dolar/tl düşüşe geçti!

OBAMA ELEŞTİRİSİ

Trump kendisinden önceki Obama yönetiminin Suriye politikasını şu sözlerle eleştirdi;

“Önceki yönetim (Obama yönetimi) Esad gitmeli dedi. Bu sonuca kolaylıkla ulaşabilirlerdi ama ulaşmadılar. Onun yerine çok güçlü kırmızı çizgilerden bahsettiler, hani hepinizin hatırladığı kuma yazılan şu kırmızı çizgiler. Sonra orada çocuklar kimyasal gazla öldürüldüler ve onlar (Obama yönetimi) sözlerini yerine getirecek hiçbir şey yapmadı. Sonra yeniden çocuklar öldürüldü ve ben 58 Tomahawk füzesiyle vaadimi yerine getirdim. 8 yıllık rejim değişikliği arayışının sonunda hala Suriye’de askerlerimiz vardı. Orta Doğu’daki savaşlara 8 trilyon dolar harcadık. Tüm bu çatışmaların öncesine göre bugün Orta Doğu daha güvensiz ve istikrarsız.”

 

Yayınlanma Tarihi:18:44,