Sözcü Plus Giriş

Trump’ın rakibinden İsrail’i kızdıracak açıklama: Irkçı hükümete yardım kesilmeli

ABD'de 2020 Başkanlık seçimleri için aday adaylarından olan bağımsız senatör Bernie Sanders, İsrail'le ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. ABD'nin her şartta arkasında durduğu İsrail hükümeti için 'ırkçı' ifadesi kullanan Sanders, Gazze halkıyla ilişkilerin düzeltilmemesi halinde de yardımların kesilmesi çağrısı yaptı.

Güncellenme: 10:55, 30/10/2019
Trump’ın rakibinden İsrail’i kızdıracak açıklama: Irkçı hükümete yardım kesilmeli

Liberal eğilimli Yahudi kuruluşu J Street’in düzenlediği konferansta konuşan Yahudi kökenli Senatör Sanders, İsrail’in bölgedeki politikalarına değindi. İsrail’in özellikle Gazze halkına uyguladığı insan hakları ihlallerine vurgu yapan Sanders, Gazze halkı ile ilişkilerini düzeltmediği sürece İsrail’e yapılan yıllık yardımların kesilmesi gerektiğini ifade etti.

Sanders, “İnsan hakları ve demokrasiye inanan Amerikan vergi mükellefleri olarak, İsrail hükümetinin uyguladığı ırkçılık ve otoriterliği kabul etmiyoruz. İsrail bizden her yıl 3.8 milyar dolar yardım alıyor. Şayet bu yardımları istiyorlarsa, Gazze halkı ile ilişkilerinde ciddi bir değişikliğe gitmelidir. Hatta bu 3.8 milyar dolarlık paranın bir bölümü Gazze halkına insani yardım olarak dağıtılmalıdır” diye konuştu.

‘GERÇEĞİN KENDİSİ’

Öte yandan, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun tutumuna da sert tepki gösteren Sanders, “Netanyahu ve hükümetinin ırkçı olduğunu söylemek Yahudi karşıtlığı anlamına gelmez çünkü bu gerçeğin kendisidir” ifadelerini kullandı.

ABD’de 2020 başkanlık seçimleri için Demokrat aday adayı olarak ön plana çıkan Vermont Senatörü Sanders, eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren ile yarışıyor. Sanders, sosyalist olduğu gerekçesiyle ABD kamuoyu tarafından sık sık eleştirilirken, özellikle ücretsiz eğitim ve eşit sağlık hizmetleri gibi politikaları sebebiyle genç Amerikalı nüfustan destek görüyor. (AA)

Yayınlanma Tarihi:09:43,
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more