WSJ’dan Albayrak-Trump görüşmesi yorumu: Çıkmazı aşamadı

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Washington temaslarını değerlendiren bir yazı yayımladı. Gazete, görüşmenin ABD ve Türkiye arasında gerilime neden olan S-400 kriziyle ilgili açmazı çözemediğini öne sürdü.

WSJ’dan Albayrak-Trump görüşmesi yorumu: Çıkmazı aşamadı

Uluslararası basın, Türkiye ve ABD arasında kriz yaratan S-400 konusuna yakın ilgi göstermeye devam ediyor.

Wall Street Journal'da (WSJ) Jessica Donati imzasıyla yayınlanan yazıda, ABD ve Türkiye arasında S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle yaşanan açmazın üstesinden gelinemediği belirtildi.

İsmi verilmeyen kaynaklara dayandırılan yazıda, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Beyaz Saray'da bu hafta ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmenin, 'S-400 kördüğümünden çıkılmasını sağlayamadığı' kaydedildi.

WSJ haberini okuyucularına böyle duyurdu.

Yazıda, Washington'daki 37. Türk-Amerikan İlişkileri Konferansı'nda her iki tarafın temsilcilerinin yaptığı görüşmelerin de S-400 anlaşmazlığını sona erdiremediğini ifade edildi.

ABD, Türkiye'nin Rusya’dan S-400 satın almasını istemiyor. Buna gerekçe olarak, Rus yapımı bir savunma sisteminin NATO’nunkilere entegre edilemeyeceğini ve Türkiye’ye konuşlandırılacak bu sistemler üzerinden, F-35 jetleri de dahil olmak üzere NATO’nun silahları hakkında Rusya’ya bilgi sızabileceği endişesini gösteriyor.