Sözcü Plus Giriş

2019 KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih işlemleri başladı. Yeni eğitim hayatı için planlar yapmaya başlayan binlerce genç öte yandan yurt, kredi ve burs desteği sağlayan Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun faaliyet takvimini merak ediyor. 2019 KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?

22:29 -
2019 KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, yurt, kredi ve burs başvuruları henüz başlamadı. Her yıl üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından KYK başvuruları da başlıyor. 2019 yılında YKS tercih sonuçları için ÖSYM tarafından kesin bir tarih belirtilmemiş olsa da geçtiğimiz senelerde sonuçlar iki hafta sonra açıklanmıştı.

KYK başvurularının da üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından başlaması bekleniyor. Bu sene üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak. Dileyen adaylar, 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında elektronik kayıtlar yaptırabilecek.

KİMLER YURT BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR?

1. Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklardır.

2. ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler,

3. Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,

4. Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-devlet portalı üzerinden yapacaklardır.

5. Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası http://sonuc.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more