Sözcü Plus Giriş

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross Türkiye’de

Başkan Donald Trump'ın yakın çevresinde olan 81 yaşındaki ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross bugün İstanbul'a geldi. Ross iki ülkenin önde gelen sektör temsilcileri ile bir araya gelecek. Görüşmelerde Çin'e uygulanan gümrük vergileri sebebiyle Türkiye'nin hangi ürünleri ABD'ye ihraç edebileceği masaya yatırılacak.

14:48 -
ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross Türkiye’de

81 yaşındaki ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Türkiye ziyareti başladı. İstanbul’a bugün Atina üzerinden gelen Bakan Ross, akşam saatlerinde ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda, onuruna verilecek resepsiyona katılacak. Yarın sabah ise Bakan Ross ve beraberindeki heyet, Türk ve ABD’li iş dünyasıyla görüşmelere başlayacak.

İKİLİ GÖRÜŞMELERDE BULUNACAK

Ardından Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Ross onuruna İstanbul’da bir yemek vermesi ve iki ülke iş dünyasının bu yemekte yer alması bekleniyor. Yemeğin akabinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Yönetim Kurulu’na katılacak olan Ross, burada hem Türk hem de ABD tarafının hazırladığı yol haritası konusunda incelemelerde bulunacak ve iş dünyasıyla ikili görüşmelere devam edecek.

81 yaşındaki ABD ticaret bakanı Wilbur Ross (solda)

RUHSAR PEKCAN İLE GÖRÜŞECEK

İstanbul temasları sonrasında pazar günü İstanbul’daki tarihi ve turistik yerleri ziyaret edecek olan Ross, pazartesi günü de Ankara’ya giderek bir dizi görüşmelerde bulunacak. Ankara ziyaretinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile görüşmesi beklenen, Bakan Ross’un ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Külliye’de kabul edilmesi öngörülüyor.

İŞTE KRİTİK SEKTÖRLER

Bakan Ross’un ziyareti, geçen yıl ağustostan sonra iki ülke arasında gerilen ekonomik ilişkilerin tekrar ivmelenmesi açısından kritik önem taşıyor.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılmasının görüşmelerin ana maddesi olması öngörülürken, ABD tarafının özellikle tarımsal ürünlerin ithalatı, farmakoloji alanındaki uygulamalar, lojistik maliyetlerinin düşürülmesi, veri korumaya ilişkin düzenlemeler ve 5G alanında atılması gereken adımlar nedeniyle Amerikan şirketlerinin yaşadıkları zorluklar gibi konuları gündeme getirmesi bekleniyor.

ABD için Türkiye'de öne çıkan sektörlerin havacılık, enerji, sağlık ve tıbbi cihazlar, kimya ve finans olduğu belirtiliyor. Ayrıca Bakan Ross’un, Tercihli Ticaret Anlaşması da dahil olmak üzere bütün somut öneriler üzerinde duracağı düşünülüyor.

TİCARET SAVAŞLARI TÜRKİYE’YE YARAR MI?

TAİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “ABD tarafı bu ziyarete çok önem veriyor. Özellikle Çin'e uygulanacak gümrük vergilerinden oluşacak ithalat potansiyelini Türkiye'den yapılacak ihracatın karşılaması son derece olası.” değerlendirmesinde bulundu.

Son güncelleme: 15:01 06.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more