Sözcü Plus Giriş

Asgari ücret zammı ne zaman belli oldu mu?

Asgari ücrette zammın belli olacağı dördüncü toplantı için geri sayım başladı. Asgari ücret zammına göre 2020 yılında maaşı yeniden şekillenecek milyonlarca vatandaş zam oranı ne zaman açıklanacak sorusuna yanıt arıyor. İlk üç toplantıda asgari ücret için TÜİK, işveren ve işçileri temsil eden sendikalar tekliflerini sundu. Geçtiğimiz günlerde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücretle ilgili olarak, “Geldikleri noktayı görelim jestimizi yaparız” açıklamasında bulunmuştu. 2020 yılında uygulanacak asgari ücret tutarı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ev sahipliğinde yapılacak dördüncü toplantıda belirlenecek. Peki bu yıl asgari ücrete ne kadar zam gelecek? İşte asgari ücrette son dakika haberleri...

10:59 -
Asgari ücret zammı ne zaman belli oldu mu?

Asgari ücret zammı için görüşmeler son viraja girdi. Gerçekleştirilecek dördüncü görüşme ardından 2020 yılında geçerli olacak asgari ücret belirlenecek. Şu ana kadar TÜİK, işveren ve işçileri temsil eden sendikalar tarafından çeşitli rakamlar telaffuz edildi. Asgari ücret zammı, komisyonun dördüncü toplantısının ardından netleşecek.

İŞVERENLERİN SENDİKASI TİSK: ASGARİ ÜCRET DENGELERİ GÖZETİLEREK BELİRLENMELİ

Erdoğan'un bu açıklamasının ardından Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu'ndan bir açıklama geldi. TİSK, ülkedeki mevcut ekonomik tablonun üretim, istihdam ve rekabet edebilirlik açısından vergisini düzenli ödeyen, çalışanın sigorta primini düzenli yatıran işletmelerin varlığını sürdürebilmesini gerekli kıldığını belirterek, yeni asgari ücretin dengeler gözetilerek belirlenmesinden yana olduklarını bildirdi.

TİSK açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemizin bugün ulaştığı ekonomik değerde, işçinin de işverenin de çok büyük payı var. Çalışanların yaşam koşullarının da farkındayız. Gönül ister ki tüm ücretler yükselsin. Ancak, gerçekçi ve stratejik bakış açısı ile yeni yatırım çekmemiz için, yanı başımızdaki ülkelere yatırım kaptırmamak için, makul ve dengeli bir asgari ücretin tespit edilmesi elzem.”

İŞÇİLERİ TEMSİL EDEN SENDİKALARDAN ORTAK AÇIKLAMA: 2 BİN 578 TL'DEN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK yaptığı ortak açıklamada asgari ücret pazarlıklarında 2.578 TL’den geri adım atmayacaklarını ifade ettiler.

ASGARİ ÜCRET ZAM SENARYOLARI: 2020 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücrette, Yeni Ekonomi Programı'na göre 2020 yılı enflasyon hedefi olan yüzde 8.5 oranında artış yapılırsa, brüt asgari ücret 2 bin 775 TL’ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 191 TL’ye çıkabilir.

Merkez Bankası enflasyon raporunda ve YEP’te 2019 yılı enflasyon tahmini yüzde 12 seviyesinde bulunuyor. Komisyon bu oranı esas alırsa brüt asgari ücret 2 bin 865 TL’ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 262 TL’ye yükselir.

Komisyon yüzde 10 oranında artış yapmayı kararlaştırırsa bu durumda brüt asgari ücret 2 bin 814 TL’ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 222 TL’ye çıkar.

İLGİLİ HABERAsgari ücret zammı neleri etkiler? İşte asgari ücretle değişecek ödemeler...Asgari ücret zammı neleri etkiler? İşte asgari ücretle değişecek ödemeler...

Sözcü Gazetesi yazarı Sezgin Özcan, asgari ücret zammı sonrasında oluşacak olumlu ve olumsuz etkileri sıraladı. İşte Sezgin Özcan'nın kaleminden asgari ücretin etkileri…

ASGARİ ÜCRET ZAMMININ OLUMLU ETKİLERİ

– 65 yaş aylığı, engelli aylığı, evde bakım parası, GSS primlerinin devlet tarafından karşılanması için aranan gelir sınırı da asgari ücret artışına bağlı olarak artacak. Böylece daha çok kişinin 65 yaş aylığından, engelli aylığından, evde bakım parasından yararlanması mümkün olacak. GSS primleri devlet tarafından karşılananların sayısı artacak.

– Asgari geçim indirimi tutarları, asgari ücretlinin kıdem ve ihbar tazminatı tutarları artacak.

– İşsizlik ödeneği tutarları artacak.

– Geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) tutarı artacak.

– Bireysel emeklilik sistemine katılanların katkı paylarının yüzde 25’ine kadar devletin yaptığı katkı tutarı artacak.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI OLUMSUZ ETKİLERİ

Sigorta primine esas kazancın alt sınırı asgari ücret, üst sınırı asgari ücretin 7.5 katı. Yeni asgari ücretle birlikte prime esas kazanç sınırları, buna bağlı olarak;

– Primlerini kendisi ödeyen esnaf, tüccar, doktor, avukat, mühendis, mali müşavir, şirket ortağı gibi 4/b (Bağ-Kur) sigortalılarının primleri,

– Ek-5 kapsamında tarım işlerinde süreksiz çalışanlar ile taksi ve dolmuşlarda çalışan şoförlerin sigorta primleri,

– İsteğe bağlı sigortalıların primleri,

– Zorunlu genel sağlık sigortası (GSS) primi ödeyenlerin GSS primleri,

– Başta doğum, askerlik ve yurtdışı hizmet borçlanması olmak üzere borçlanma karşılığı yapılacak ödeme tutarları,

– Ev hizmetlerinde temizlikçi ve bakıcı, apartmanlarda kapıcı çalıştıranların ödeyecekleri sigorta primleri,

– SGK idari para cezaları artacak.

İLGİLİ HABERYeni asgari ücret neleri etkileyecek?Yeni asgari ücret neleri etkileyecek?
Son güncelleme: 10:26 30.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more