Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? (03.09.2019)

ABD-Çin ticaret savaşı ve anlaşmasız Brexit ihtimalinin yarattığı küresel riskten kaçış baskısına Arjantin'in sermaye kontrollerine gitmesi de eklenirken dolar/TL, yıllık enflasyonun beklentilerin üzerinde bir düşüş göstermesi ardından 5.80'in altına geriledi.

07:10 -
Dolar/TL ne kadar oldu? (03.09.2019)

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre TÜFE Ağustos’ta %1.3 beklentilerinin oldukça altında %0.86 artış gösterdi. TÜFE yıllık bazda ise %15.01 artarak %15.51 beklentilerinin altında kaldı.

Dolar/TL’de enflasyon verisi öncesinde küresel piyasalar odaklı bir seyir izliyor ve ticaret savaşları baskısı yaşanıyordu. Güne 5.83 civarında başlayan ve veri öncesi 5.8170 seviyesinde işlem gören dolar/TL önce 5.80’e ardından da kademeli düşüşünü sürdürdü.

Dolar/TL saat 17.11 itibarıyla 5.7440/5.7460’dan işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Enflasyondaki beklentilerin altında seyir TCMB’ye faiz indirimi için manevra alanı tanıyor. TCMB’nin bir sonraki toplantısı önümüzdeki hafta, enflasyon %15’e geriledi. Politika faizi %19.75. Önümüzdeki iki aya baktığımızda enflasyondaki düşüş tek haneye doğru ilerliyor. Yani faiz indirimleri için yer var” dedi.

Bankacı TCMB’den faiz indiriminlerinin devamına işaret eden verilerinin TL’yi neden pozitif etkilediğine dair bir soruya ise, “TCMB’den enflasyonda önümüzdeki aylardaki düşüş öngörüsüne istinaden bu hafta enflasyonda olumsuz bir seyir izlense bile haftaya önemli bir faiz indirimi bekleniyordu. Yıllık enflasyonda beklentilerin üzerinde bir düşüşün Ağustos itibarıyla başlamış olması faiz indirimleri için bankanın elini kuvvetlendiren bir veri. Bu açıdan TL pozitif bir fiyatlama yaşanıyor” dedi.

İLGİLİ HABERAltın fiyatları 3 Eylül: Gram ve çeyrek altın fiyatlarında son durum...Altın fiyatları 3 Eylül: Gram ve çeyrek altın fiyatlarında son durum...

AB’den gelen zayıf ekonomik verilerin ECB’nin gelecek haftaki toplantısında para politikasını gevşeteceğine dair beklentileri vurgulamasıyla euro ise iki yıldan uzun sürenin en düşük seviyesine geriledi. Dolar endeksi ise 99 seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Bir diğer taraftan Suriye başta olmak üzere ise jeopolitik gelişmeler de piyasalarda yakından takip ediliyor.

Bankacılar kurda 5.75 seviyesine kadar olabilecek bir çekilmenin düzeltme hareketi olarak görülmesi gerektiğini belirtirken, yukarıda ise 5.85 seviyesinin üzerinde kalıcı kapanışların önemine dikkat çekiyor.

Tahvil piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi geçen hafta dün spot kapanışta %15.99, valörde son işlem %15.90 oldu. İki yıllık gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi ise dün spot kapanışta %16.27 oldu.

REUTERS

Son güncelleme: 17:12 03.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more